6άρα η Μπάρτσα, ρεκόρ ο Μέσι

Η Μπαρτσελόνα ξεπέρασε χωρίς απρόοπτα το εμπόδιο της Ράγιο Βαγιεκάνο, επικρατώντας της 6-0 στο Καμπ Νου για την 24η αγωνιστική της Primera. Στην κορυφή μαζί με την Ατλέτικο οι Καταλανοί.Στον αγώνα ο Λίο Μέσι πέτυχε και το γκολ που χρειαζόταν, ώστε να φτάσει τα 336 σε επίσημα ματς με την Μπαρτσελόνα (227 στο πρωτάθλημα, 65 στο Champions League, 29 στο Κύπελλο, 4 στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων, 10 στο Σούπερ Καπ Ισπανίας και 1 στο Σούπερ Καπ Ευρώπης) και να ξεπεράσει έτσι τον παίκτη – σημαία της Αθλέτικ Μπιλμπάο τις δεκαετίες του ’40 και του ’50, Τέλμο Θάρα.

Οι Καταλανοί άνοιξαν το σκορ με τον Αντριάνο μόλις στο 2ο λεπτό, ενώ στο 37′ ο Λίο Μέσι έκανε το 2-0. Στο 53′ ο Αλέξις ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 και μόλις τρία λεπτά αργότερα ο Πέδρο έκανε το 4-0.

Στο 68′ ο Μέσι πέτυχε το 2ο προσωπικό του τέρμα για το 5-0, ενώ στο 89′ ο Νεϊμάρι έγραψε τον επίλογο (6-0).