Στο -9 η Ρόμα, 3-0 την Σαμπντόρια

Η Ρόμα επικράτησε εύκολα με 3-0 της Σαμπντόρια στο Stadio Olimpico, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Serie A και μείωσε την διαφορά της από την πρωτοπόρο Γιουβέντους στους εννέα βαθμούς. Ο Βασίλης Τοροσίδης ξεκίνησε βασικός και αγωνίστηκε σε όλο το ματς για τους γηπεδούχους.Σε μονόλογο των γηπεδούχων εξελίχθηκε το πρώτο μέρος του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να περιορίζονται σε παθητικό ρόλο και να προσπαθούν να γίνουν απειλητικοί στις αντεπιθέσεις.

Οι τζιαλορόσι είχαν την υπεροχή, δημιούργησαν πολλές και καλές ευκαιρίες για γκολ, χωρίς ωστόσο να μπορούν να τις εκμεταλλευτούν.

Τελικά, οι προσπάθειες της ομάδας του Γκαρσία καρποφόρησαν στο 44′, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φλορέντσι, ο Ντέστρο σκόραρε με κεφαλιά και έστειλε την Ρόμα στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα, 1-0.

Οι ρωμαίοι μπήκαν πολύ δυνατά και στο δεύτερο μέρος και μόλις στο 54′ πήραν σαφές προβάδισμα νίκης, όταν ο Πιάνιτς νίκησε τον Ντα Κόστα με απευθείας εκτέλεση φάουλ και έκανε το 2-0.

Παρά το 2-0, οι πρωτευουσιάνοι δεν κατέβασαν ταχύτητα και τρία λεπτά μετά "κλείδωσαν" το τρίποντο, όταν ο Ντέστρο, μετά από πάσα του Ζερβίνιο, "εκτέλεσε" από κοντά τον Ντα Κόστα και με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έγραψε το 3-0.

Στην συνέχεια, η Ρόμα διαχειρίστηκε χωρίς προβλήματα το υπέρ της 3-0 και πήρε μία εύκολη νίκη επί της Σαμπντόρια.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής:
Παρασκευή (14/2)
Μίλαν – Μπολόνια 1-0 (86′ Μπαλοτέλι)

Σάββατο (15/2)
Φιορεντίνα – Ιντερ 1-2 (46′ Κουαδράδο – 34′ Παλάσιο, 65′ Ικάρντι)

Κυριακή (16/2)
Κατάνια – Λάτσιο 3-1 (1′ Ιζκο, 48′ Σπόλι, 58′ Περούτσι – 45’+1′ Μάουρι)
Κάλιαρι – Λιβόρνο 1-2 (64′ Νενέ – 44′ Εμερσον, 53′ πέν. Παουλίνιο)
Αταλάντα – Πάρμα 0-4 (6′ Μολινάρο, 74′ αυτ. Μπεναλουάνε, 77′ Κασάνο, 90’+3′ Σκελότο)
Τζένοα – Ουντινέζε 3-3 (45’+1′ Κονατέ, 69′, 79′ Τζιλαρντίνο -  35′ Μπάστα, 40′ Φερνάντες, 48′ πέν. Μουριέλ)
Σασουόλο – Νάπολι 0-2 (37′ Ντζεμαϊλί, 56′ Ινσίνιε)
Γιουβέντους – Κιέβο Βερόνα 3-1 (17′ Ασαμόα, 29′ Μαρκίζιο, 58′ Γιορέντε – 51′ αυτ. Κάσερες)
Ρόμα – Σαμπντόρια 3-0 (44′, 57′ Ντέστρο, 54′ Πιάνιτς)