Eurocup: Αντίο με ήττα για Πανιώνιο, 84-88 από Μπιλμπάο

Με ήττα αποχαιρέτησε το Last 32 του Eurocup ο Πανιώνιος, που έχασε με 84-88 από την Μπιλμπάο στο Ελληνικό. Χωρίς νίκη ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στην δεύτερη φάση της διοργάνωσης οι κυανέρυθροι, δεν προκρίθηκαν στους 16 οι βάσκοι.Λάνγκφορντ (17 π.), Κυρίτσης (12 π.) και ΜακΚόλουμ (11 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Σφαιρόπουλου.

Καβαλιάουσκας (13 π.), Μουμπρού (12 π.), Μάρκοτα (10 π.) και Πίλεπιτς (10 π.) διακρίθηκαν από το συγκρότημα του Μένα Πουέγιο.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και με ηγέτη τον ΜακΚόλουμ, προηγήθηκαν με 6-0, στο 2′. Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι… ξύπνησαν και με σερί 13-0, πήραν το προβάδισμα με +7 (13-6), στο 6′.

Παρά τις προσπάθειες του Πανιωνίου, η Μπιλμπάο διατήρησε την υπέρ της διαφορά μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (22-14).

Οι βάσκοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του ρυθμού στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και με τους Καβαλιάουσκας, Πίλεπιτς και Γκριμάου, αύξησαν την διαφορά τους στο +13 (33-20), στο 14′.

Με τους Ντούβνιακ και Κυρίτση, οι κυανέρυθροι μείωσαν στους πέντε (39-44), αλλά ο Λόπεθ έστειλε την ισπανική ομάδα στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +7 (46-39).

Με τους Κυρίτση, Μίλμπουρν και ΜακΚόλουμ, η ομάδα του Σφαιρόπουλου ξεκίνησε πολύ δυνατά το τρίτο δεκάλεπτο και κατάφερε να μειώσει γρήγορα στους τρεις (48-51).

Ωστόσο, το συγκρότημα του Μένα Πουέγιο αντέδρασε και με τους Μουμπρού, Μάρκοτα και Μπέρτανς να… εκτελούν από τα 6,75μ., αύξησε εκ νέου την διαφορά του σε διψήφιο αριθμό (63-53). Με ηγέτη τον Μάρκοτα, η Μπιλμπάο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με +11 (68-57).

Ο Καβαλιάουσκας ανέλαβε δράση στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, με τους ισπανούς να ξεφεύγουν με +16 (59-75), στο 33′.

Με τους Κυρίτση, Λάνγκφορντ και Σταμάτη, η ελληνική ομάδα μείωσε στους πέντε (80-85), με 26” για το τέλος, αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Η Μπιλμπάο κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη με το τελικό 88-84, με τον Πανιώνιο να ολοκληρώνει το Last 32 του Eurocup χωρίς να έχει πετύχει νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 25-24, 18-22, 27-20.