Εύκολα η Νέα Κηφισιά, 81-66 τον Ηλυσιακό

Η Νέα Κηφισιά επέστρεψε στις νίκες στην Α1, επικρατώντας εύκολα με 81-66 του Ηλυσιακού στο Ζηρίνειο, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής. 11-8 για τους νεοφώτιστους, 5-14 για την ομάδα των Ιλισίων.Λιακόπουλος (17 π.), Κρόκερ (16 π.) και Τσαλδάρης (14 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Παπαθεοδώρου.

Πίγκραμ (14 π.), Ιωάννου (13 π.) και Ντίβεντορφ (12 π.) διακρίθηκαν από το συγκρότημα του Λιόγα.

Με όπλο την ευστοχία στα τρίποντα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +5 (14-9), στο ξεκίνημα του αγώνα.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στην συνέχεια και με ηγέτη τον Κρόκερ, απάντησε με επιμέρους 6-1 και ισοφάρισε σε 15-15 στο 10′.

Η ομάδα του Παπαθεοδώρου συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με νέο επιμέρους 13-2, πήρε προβάδισμα με +11 (28-17), στο 14′.

Με πιεστική άμυνα, το συγκρότημα του Λιόγα μείωσε στο καλάθι (27-29) στο 18′, αλλά ο Τσαλδάρης ανέλαβε δράση και οδήγησε την Κηφισιά στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +9 (38-29).

Η ομάδα της Κηφισιάς είχε τον έλεγχο του ρυθμού στο τρίτο δεκάλεπτο, συνέχισε να πιέζει στην άμυνα και κατάφερε να πάει στο τέταρτο δεκάλεπτο με +14 (59-45).

Η ομάδα των Ιλισίων δεν μπόρεσε να αντιδράσει στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τη Νέα Κηφισιά να διατηρεί χωρίς προβλήματα το προβάδισμα της μέχρι το τέλος και να επικρατεί με το τελικό 81-66.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 23-14, 21-16, 22-21.