Νίκη – ανάσα για Παμβοχαϊκό

Ο Παμβοχαϊκός νίκησε τη Νίκη Αιγινίου με 3-1 σετ και πήρε πολύτιμο τρίποντο στην προσπάθεια για παραμονή του στην Volleyleague και έφτασε σε απόσταση βολής (-2 βαθμούς) από τον ΠΑΟΚ που είναι στην 8η θέση. Η ομάδα του Στέλιου Καζάζη πήρε παράλληλα και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με την ομάδα του Αιγινίου η οποία στον πρώτο αγώνα είχε νικήσει με 3-2 σετ.Κορυφαίοι του Παμβοχαϊκού ήταν ο Μάκης Κανέλλος και ο Παναγιώτης Παπαδόπουλος αλλά και ο Ζήσης στην άμυνα και από τη Νίκη οι Παλέντζας, Μακλάχλιν.

Ο αγώνας είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ εντός των σετ. Στο 1ο σετ ο Παμβοχαϊκός ξεκίνησε δυνατά με προβάδισμα 11-7, αλλά μετά το 2ο τεχνικό τάιμ άουτ η Νίκη Αιγινίου ανέβασε στροφές και πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με 19-18. Ο Παμβοχαϊκός έκανε το 22-20, αλλά η Νίκη με σερί 3-0 (δύο μπλοκ από Νταλίγκι, Μακλάχλιν) προσπέρασε 23-22. Ο Κουζούνης ισοφάρισε 23-23 και η Νίκη έκανε το 25-23 και το 1-0 με δύο άουτ επιθέσεις του Ντόκιτς.

Στο 2ο σετ ο Παμβοχαϊκός ήταν αυτός που έκανε το +4 με 12-8 και 15-11, αλλά σταδιακά οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά. Στο 18-17 για τη Νίκη, ο Παμβοχαϊκός έκανε σερί 5-0 και πέρασε μπροστά με 22-18. Ο Καζάζης είχε ρίξει στον αγώνα και τον Δρογκάρη που βοήθησε τα μέγιστα. Αργότερα με δύο μπλοκ και ένα λάθος των φιλοξενουμένων η ομάδα του Βραχατίου πέρασε μπροστά με 23-19 και πήρε το σετ 25-20.

Στο 3ο σετ η Νίκη προηγήθηκε 10-8, αλλά ο Παμβοχαϊκός με σερί 3-0 μπήκε μπροστά με 11-10 ενώ στο 14-13 έκανε σερί 3-0 για το 17-13 που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος και παρότι η Νίκη μείωσε με 23-22 ο Παμβοχαϊκός με δύο επιθέσεις έκανε το 25-23 και το 2-1 σετ.

Το πιο καθοριστικό σετ ήταν το 4ο σετ όπου η Νίκη Αιγινίου πήρε μεγάλο προβάδισμα αλλά δε μπόρεσε να το αξιοποιήσει. Η ομάδα του Γιάννη Μέλκα προηγήθηκε ακόμα και με +6 (19-13) αλλά ο Παμβοχαϊκός με όπλο το σερβίς και το μπλοκ αλλά και τη βοήθεια του κόσμου ροκάνισε τη διαφορά σε 19-15 και 21-17.

Από εκεί ξεκίνησε και η αντεπίθεση με τον Ποτότσνικ που έκανε επίθεση και πήγε και στο σερβίς κάνοντας σερί για το 21-21 με τον Κανέλλο να κερδίζει δύο καθοριστικούς πόντους και ένα ο Παναγιώτης Παπαδόπουλος. Η Νίκη είχε δύο σετ μπολ στο 24-23 όταν ο Ντόκιτς κάρφωσε αουτ και στο 25-24 όταν ο Παλέντζας με επίθεση έδωσε πάλι το προβάδισμα. Όμως, ο Παμβοχαϊκός με σερί 3-0 που προήλθε από επίθεση του Ντόκιτς, πλασέ του Κράουζε σε κόντρα μπάλα και μπλοκ του Κράουζε σε πλασόκαρφο του Μαυροβουνιώτη έκανε τη μεγάλη ανατροπή και το 27-25.

Διαιτητές: Βουδούρης, Ονόπας

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 16-15, 21-20, 23-25
2ο σετ: 6-8, 13-16, 21-18, 25-20
3ο σετ: 6-8, 16-13, 21-18, 25-22
4ο σετ: 5-8, 12-16, 17-21, 27-25

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 54 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 1 άσσο, 49 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-20, 25-22, 27-25)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Στέλιος Καζάζης): Κράουσε 4 (4/7 επ), Ποτότσνικ 9 (9/25 επ, 35% υπ – 18% άριστες), Κουζούνης 3 (2/10 επ, 1 άσσος, 67% υπ – 0% άριστες), Ντόκιτς 24 (21/57 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κανέλλος 15 (9/15 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Χρήστος Παπαδόπουλος 6 (2/8 επ, 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 54% υπ – 32% άριστες), Δρόγκαρης 1 (1/1 επ), Παναγιώτης Παπαδόπουλος 8 (6/14 επ, 2 μπλοκ, 40% υπ – 27% άριστες), Μάρκου

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Γιάννης Μέλκας): Μπλανκενάου 5 (3/4 επ, 2 μπλοκ), Παλέντζας 19 (18/42 επ, 1 μπλοκ), Νταλιέγκε 6 (3/10 επ, 3 μπλοκ), Παράσογλου, Μακ Λαχλίν 22 (19/36 επ, 3 μπλοκ, 67% υπ – 42% άριστες), Χαραλαμπίδης 6 (2/5 επ, 4 μπλοκ) / Αγγελής (λ, 37% υπ – 27% άριστες), Γεωργόπουλος, Αναστασιάδης 1 (1 άσσος), Γκορίδης, Μαυροβουνιώτης 4 (4/16 επ, 100% υπ – 80% άριστες).