“Σφαλιάρα” από Οσασούνα η Ατλέτικο, στο +3 η Ρεάλ!

Η Ρεάλ είναι η μεγάλη κερδισμένη της 25ης αγωνιστικής, καθώς απέκτησε προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου, έχοντας διαφορά τριών βαθμών από Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο. Μετά την ήττα της Μπάρτσα από τη Σοσιεδάδ, έχασε και η Ατλέτικο με το βαρύ 3-0 από την Οσασούνα στην Παμπλόνα!Σε μία έδρα που τα τελευταία τρία χρόνια η Ατλέτικο περνούσε… αέρας, παραδόθηκε από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, διάστημα κατά το οποίο διαμορφώθηκε και το τελικό σκορ!

Συγκεκριμένα, μόλις στο 6′ ο Κεχούδο έκανε το 1-0, στο 21′ ο Αρμεντέρος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και τρία λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνο ο Τόρες έστειλε για τρίτη φορά την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.

Με τη σπουδαία αυτή νίκη η Οσασούνα ουσιαστικά… καθαρίζει με την παραμονή, αφού ανέβηκε στη 12 θέση με 29 βαθμούς, επτά περισσότερους από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 25ης αγωνιστικής:
Παρασκευή (21/2)
Βαγιαδολίδ – Λεβάντε 1-1 (52′ Γκέρα – 25′ Κασαδέσους)

Σάββατο (22/2)
Ρεάλ Μαδρίτης – Ελτσε 3-0 (34′ Ιγιαραμέντι, 71′ Μπέιλ, 81′ Ισκο)
Θέλτα – Χετάφε 1-1 (59′ Ραφίνια – 20′ Λαφίτα)
Ρεάλ Σοσιεδάδ – Μπαρτσελόνα 3-1 (32′ αυτ. Σονγκ, 54′ Γκριεζμάν, 59′ Θουρουτούθα – 36′ Μέσι)
Αλμερία-Μάλαγα 0-0