Η ανατροπή έμεινε στη μέση…

Σ’ ακόμα ένα ματς της Euroleague ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι στη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά αυτή τη φορά δεν… πρόλαβε. Οι πράσινοι ηττήθηκαν 75-77 από την Αρμάνι στο Μιλάνο, πληρώνοντας ουσιαστικά την κάκιστη εικόνα που παρουσίασαν για 25 λεπτά αγώνα.Πλέον, οι Ιταλοί με ρεκόρ 5-3 παίρνουν το πάνω χέρι για τη 2η θέση στον όμιλο, έχοντας και στη φαρέτρα τους το +30 επί του Ολυμπιακού. Στο 4-4 ο Παναθηναϊκός, "μπλέκει" η κατάσταση στο γκρουπ μετά και το διπλό της Μάλαγα επί της Κάχα Λαμποράλ.

Ουσιαστικά, πέντε ομάδες (σ.σ.: αναμένουμε και το αποτέλεσμα στο αυριανό ματς του Ολυμπιακού με τη Φενέρ) θα παλέψουν για τις τρεις θέσεις (2-4), δεδομένου του ότι η Μπάρτσα θα χάσει την κορυφή μόνο σε περίπτωση που… δεν κατέβει να παίξει στα υπόλοιπα ματς.

Μεγάλο ματς έκανε ο Γκιστ με 21 πόντους και εννέα ριμπάουντ. Εξαιρετικός ο Ζακ Ράιτ με 17 πόντους (7/10 δίποντα, 3/3 βολές), 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 3 ασίστ, που πήρε πάνω του χωρίς επιτυχία την τελευταία επίθεση των 3".

Για 25 λεπτά αγώνα το Τριφύλλι είχε πολλά προβλήματα στην περιφερειακή άμυνα, με την Αρμάνι να παίζει το αγαπημένο της παιχνίδι, έχοντας 10/15 τρίποντα!

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 41-26, 59-49, 77-75