Ξέσπασε στον Άρη ο ΠΑΟΚ!

<p>Επίσης είναι η δεύτερη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη του ΠΑΟΚ επί του Άρη (πήρε 53 πόντους) μετά το 3-0 στις 22/1/2007 όπου ο Άρης πήρε 51πόντου. Είναι η τρίτη συνεχόμενη νίκη του δικεφάλου επί του Άρη στα μεταξύ του ντέρμπι και η πρώτη στο «Παλατάκ» μετά τις 29 Δεκεμβρίου του 2011.<br />Με το τρίποντο ο ΠΑΟΚ πέρασε και πάλι στην 6η θέση της βαθμολογίας με 23 βαθμούς αφήνοντας τη Λαμία και τον Άρη στους 21 αλλά οι «ρουμελιώτες» έχουν έναν αγώνα λγότερο. Ο Άρης φανερά επηρεασμένος και από τις αρνητικές διοικητικές εξελίξεις στον Ερασιτέχνη δε μπόρεσε να παρακολουθήσει τον αντίπαλο του και υστέρησε όχι μόνο στην υποδοχή αλλά κυρίως στην επίθεση.</p>
<p>Το ντέρμπι άρχισε και τελείωσε στο 1ο σετ όπου το προβάδισμα του ΠΑΟΚ με +6 από την αρχή του σετ με 8-2 και 16-10 χάρις τον καλό Τζελάτι μειώθηκε στο -2 όταν ο Άρης ρίσκαρε στο σερβίς. Ο Άρης μείωσε 22-20 με ένα λάθος και ένα μπλοκ στο Μίλκοφ αλλά και ένα μπλοκ του Ντίνα στον Παντακίδη. Ο Αρμενάκης μείωσε σε 23-21, αλλά στη συνέχεια έχασε το σερβίς για το 24-21. Το σετ τελείωσε για τον ΠΑΟΚ όταν το τριπλό μπλοκ του ΠΑΟΚ σταμάτησε την επίθεση του Γκόρτσανιουκ για το 25-21 και το 1-0 σετ.<br /><br />Στην αρχή του 2ου σετ ο Άρη 6-4 και 8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ αλλά ο ΠΑΟΚ με μπλοκ – άμυνα και κόντρα επιθέσεις έκανε σερί 3-0 για το 10-8. Ακολούθησαν δύο σερί του ΠΑΟΚ που ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του στο σερβίς και ο δικέφαλος ξέφυγε 16-10. Όπως και στο 1ο σετ ο Άρης με το μπλοκ του κρατήθηκε στο σετ αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με μπλοκ από τον Στίγγα και τον Χατζηπαραδείση για το 25-21 και το 2-0 σετ.<br /><br />Στο 3ο σετ ο Άρης παρέδωσε τα όπλα, δεν είχε ψυχολογία και ο ΠΑΟΚ με καλύτερη ψυχολογία και τον «αέρα» του 2-0 σετ έκανε επίδειξη ισχύος για το 25-11.<br />Διαιτητές: Γεωργουλέας, Γεωργιάδης<br /><br />Διακύμανση:<br />1ο σετ: 8-2, 16-10, 21-16, 25-21<br />2ο σετ: 7-8, 16-10, 21-14, 25-21<br />3ο σετ: 8-1, 16-6, 21-8, 25-11<br /><br />*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 40 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 3 άσσους, 26 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων<br /><br /><strong>Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-21, 25-11)</strong></p>