Τρομερός ο ΜακΚόλουμ, διπλό στα Ιλίσια ο Πανιώνιος

1 Μαρτίου 2014
Με τον Λάντον Μίλμπουρν να εκρήγνυται στην 4η περίοδο και τον Έρικ ΜακΚόλουμ να είναι ο πιο σταθερός παίκτης του Πανιωνίου από την αρχή έως το τέλος του ματς με τον Ηλυσιακό, οι "κυανέρυθροι" νίκησαν 73-87 στα Ιλίσια, για την 20η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ . Στο ντεμπούτο του Τζίμη Κουστένη, στον πάγκο του Ηλυσιακού, οι γηπεδούχοι έκαναν την έκρηξη τους στη β' περίοδο (του επί μέρους 33-17), με τους Λάντον Μίλμπουρν (22π.) και Έρικ ΜακΚόλουμ (27π.) να αναλαμβάνουν τη συνέχεια και να οδηγούν τον Πανιώνιο στο 73-87. Ο Έρικ ΜακΚόλουμ έφτασε το 38 στο σύστημα αξιολόγησης, μετά τους 27 πόντους που σκόραρε στα Ιλίσια, σε 32.43'' συμμετοχής. Είχε 4/8 διπ., 4/7 τριπ. και 7/8 βολές, 5 ριμπ., 5 κλέψ., 5 ασίστ και 3 λάθη, ενώ κέρδισε 9 φάουλ. Τα 24 λάθη των γηπεδούχων δεν επέτρεψαν να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο. Τα 15 από αυτά ήταν κλεψίματα του Πανιωνίου που είχε και μεγαλύτερη ισορροπία στα σουτ (20/34 διπ., 11/27 τριπ. vs. 18/39 διπ. και 6/14 τριπ., ενώ οι βολές ήταν 14/17 και 19/24). Ο Ηλυσιακός προηγήθηκε στο ημίχρονο και ήταν ανταγωνιστικός μέχρι τις αρχές της τελευταίας, ωστόσο ο Πανιώνιος σε εκείνο το σημειό έσφιξε την άμυνά του και έφτασε σε ένα ακόμα διπλό. Τα δεκάλεπτα: 11-21, 44-38, 59-59, 73-87.