Νίκη – ανάσα ο Ικαρος!

Ο Ικαρος νίκησε 83-81 την ΑΕΝΚ στη Χαλκίδα για την 20ή αγωνιστική της Basketleague, παίρνοντας βαθιά βαθμολογικά ανάσα. Η ομάδα του Θανάση Γιαπλέ "ξεκόλλησε" από την τελευταία θέση της βαθμολογίας και πλέον ισοβαθμεί στη 12η με τον Πανελευσινιακό. Η ΑΕΝΚ, από την πλευρά της, παραμένει στην 5η θέση.Το ματς κρίθηκε στο φινάλε, με τους γηπεδούχους να έχουν τάσεις… αυτοκτονίας, καθώς στο 39′ ήταν στο +8 (81-73), ωστόσο επέτρεψαν στην ΑΕΝΚ αν διεκδικήσει τη νίκη (άστοχο τρίποντο του Κακιούζη) ή την πιθανότητα της παράτασης μέχρι το τέλος!

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ με καμία από τις δύο να μην μπόρεσε να ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη από των τριών πόντων. Κάτι που πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι στο φινάλε με τους αρχικά με τον Αντεγκμπόγιε (18-21) και ακολούθως με τον Γκάρετ (20-23).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ίκαρος Χαλκίδας διορθώνοντας την άμυνά του προηγήθηκε με το τρίποντο του Γκαγκαλούδη με 31-29 και στη συνέχεια με έξι συνεχόμενους πόντους του έκανε το 40-31. Μία διαφορά εννέα πόντων που ήρθε δευτερόλεπτα πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια με τον Ψαθά να μειώνει σε 40-33.

Το αντίθετο σκηνικό διαδραματίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο με τη Νέα Κηφισιά να προηγήθηκε με 2/2 βολές του Λιακόπουλου στο 26΄ και με το τρίποντο του Μπάρλου να πήγε με την σειρά της τη διαφορά στο +9(52-61) στο φινάλε του αφού ο Γκαγκαλούδης δεν μπόρεσε να απαντήσει.

Οι γηπεδούχοι όμως δεν είχανε πει την τελευταία τους λέξη και όπως αποδείχθηκε στην πράξη ήταν να μην προηγηθούνε εκ νέου. Με ηγέτη τους τον Γκαγκαλούδη και τον Σάτον να κάνει το 72-71 στο 36΄ πήρανε κεφάλι στο σκορ και ξέφυγαν 81-73 στο 39΄. Οι φιλοξενούμενοι με τη σειρά τους δεν παρέδωσαν τα όπλα αλλά ο Κακιούζης ήταν άστοχος στο τρίποντο που επιχείρησε με το σκορ στο 81-79 και ο Γκαγκαλούδης με 2/2 βολές έκανε το 83-79 τελειώνοντας την υπόθεση νίκη

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 40-33, 52-61, 83-81

Ίκαρος (Γιαπλές): Στρναντ, Ρόμπερσον 9(1), Γούνταλ 10(3/3β., 2/4διπ., 1/1τρ.), Ασκα 16(4/4β., 6/14διπ., 0/1τρ., 9ριμπ.), Μανωλόπουλος, Σάτον 9, Γκαγκαλούδης 28(8/9β., 7/10διπ., 2/9τρ., 8ασ.), Σπανός, Ρίτσαρντς 11(1/5διπ., 3/5τρ.).

Νέα Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς, Λιακόπουλος 4, Κρόκερ 26(2/2β., 6/10διπ., 4/7τρ.), Ψαθάς 2, Γκάρετ 2, Γουντς 10, Τσαλδάρης 10(3), Αντεγκμπόγιε 7(1), Κακιούζης 6, Μπάρλος 14(3/6τρ., 8ριμπ.).