“Τρένο” η Πάρμα, μπήκε στην 6άδα

Η Πάρμα έμεινε για 14ο ματς αήττητη, κερδίζοντας 0-1 στην έδρα της Σασουόλο και έπιασε στην 6η θέση την Ελλάς Βερόνα, που αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με την Μπολόνια. Οι "παρμέτζι" σκόραραν από νωρίς, μόλις στο 2ο λεπτό με τον Μάρκο Παρόλο και πήραν τους τρεις βαθμούς, με την Σασουόλο να τελειώνει το ματς με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Ντομένικο Μπεράνρτι στο 72ο λεπτό με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Ετσι, η Πάρμα, που έμεινε αήττητη για 14ο σερί ματς, έπιασε στην 6η θέση με 40 βαθμούς την Ελλάς Βερόνα που αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα με την Μπολόνια.

Για τους γηπεδούχους έπαιξε σε όλο το 90λεπτο ο Βαγγέλης Μόρας, ενώ για την Μπολόνια αγωνίστηκε 90 λεπτά ο Χριστοδουλόπουλος και για 33 λεπτά ο Κονέ, που έγινε αλλαγή, λόγω τραυματισμού. Οι "ροσομπλού" τελείωσαν το ματς με 10 παίκτες, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Κριστάλδο.

Τα αποτελέσματα των αγώνων που ξεκίνησαν στις 16:00GR
Κάλιαρι-Ουντινέζε 3-0 (18′ Ιμπάρμπο, 81′ Βετσίνο, 89′ Ιμπραΐμι)
Αταλάντα-Κιέβο 2-1 (21′ Καρμόνα, 85′ Τσιγκαρίνι-72′ Νταϊνέλι)
Τζένοα-Κατάνια 2-0 (14′ Αντονέλι, 85′ Στουράρο)
Σασουόλο-Πάρμα 0-1 (2′ Παρόλο)
Τορίνο-Σαμπντόρια 0-2 (7′ Οκάκα, 79′ Γκαμπιαντίνι)
Βερόνα-Μπολόνια 0-0