Διπλό στη Ζάκυνθο με Unfair η Κέρκυρα (vid)

Η Κέρκυρα πέρασε με 2-1 από την Ζάκυνθο αλλά η μη τήρηση του Fair Play στο νικητήριο γκολ οδήγησε το παιχνίδι σε προσωρινή διακοπή
Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι, ειδικά όπως εξελίχθηκε στα τελευταία λεπτά , η Κέρκυρα πέρασε με 2-1 από την Ζάκυνθο αυξάνοντας έστω και προσωρινά σε 6 βαθμούς την διαφορά από την δεύτερη  Νίκη Βόλου.

Η Κέρκυρα μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο αλλά  το γκολ του Σικιμιτς ήρθε σε ένα χρονικό διάστημα που η Ζάκυνθος είχε ισορροπήσει το παιχνίδι. Αυτό το τέρμα  έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με την Κέρκυρα να έχει σαφές προβάδισμα.

Η γηπεδούχος ομάδα της Ζακύνθου μπήκε πιο αποφασισμένη στο δεύτερο ημίχρονο αν και χρειάστηκε η βοήθεια ενός αντιπάλου, του Ραπτάκη, για να ισοφαρίσει καθώς ο παίκτης της Κέρκυρας στην προσπάθεια του να γυρίσει την μπάλα στον τερματοφύλακα την έστειλε με τον ώμο στα δίχτυα. Το ισόπαλο αποτέλεσμα παρέμενε μέχρι το 82′ όταν ο Μπαλντοβαλίεφ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από πάσα του Ανδρεόπουλου.

Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν μαζικά ότι οι παίκτες της Κέρκυρας δεν επέστρεψαν την μπάλα σε Fair Play στην φάση που έφερε το γκολ. Ο Ξενοδόχοφ είχε διώξει την μπάλα σε πλάγιο άουτ για να παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες στον Πέττα, αλλά αντί να εκτελέσουν το πλάγιο και να επιστρέψουν την μπάλα έκαναν την επίθεση από την οποία προήλθε το γκολ

Αρχικά ο διαιτητής μοίρασε κίτρινες κάρτες τους παίκτες των γηπεδούχων Μπίρη, Απστόλου, Πετράκο και Όττα. Έπειτα ακολούθησε ρίψη αντικειμένων στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα οι διαιτητές να φύγουν στα αποδυτήρια. Επέστρεψαν 25 λεπτά περίπου αργότερα προκειμένου να παιχθούν τα υπόλοιπα 6 λεπτά συν τις καθυστερήσεις και να ολοκληρωθεί ο αγώνας.

Ζάκυνθος (Τζανλούκα Κολονέλο): Ξενοδόχοφ, Αποστόλου, Στασινόπουλος (77’ Πετράκος), Μπίρης, Φωτιάς, Πέττας, Ρούγιοβιτς (74’ Βλαχοκυριάκος), Σκαθαρούδης, Τορεσάνι, Όττα, Χατζησάββας

Κέρκυρα (Μιχάλης Γρηγορίου): Βρονταράς, Μαραγκός (88’ Κρητικός), Καραγιαννίδης, Ζορμπάς (81’ Μπέριαν), Σουάνης, Γκόμες, Τσαουσάι (74’ Μπαλντοβαλίεφ), Ραπτάκης, Ανδρεόπουλος, Κουτσόπουλος, Σίκιμιτς