Θέαμα και αποθέωση στα Χανιά

Ενα όμορφο κλειστό γήπεδο, ένα κοινό που "διψάει" για μπάσκετ, αθλητές υψηλού επιπέδου, με όρεξη να χαρίσουν θέαμα. Τι άλλο να ζητήσει κανείς από ένα All Star Game; Σίγουρα όσοι βρέθηκαν στο κλειστό του Κλαδισού στα Χανιά το απόλαυσαν με την καρδιά τους. Νίκη… θρίλερ για τους έλληνες με 123-122
Ο Σάσα Βασίλιεβιτς κέρδισε τον διαγωνισμό τριπόντων. Ο Κένι Γκάμπριελ τον διαγωνισμό καρφωμάτων. Ο Νίκος Παππάς αναδείχθηκε MVP της αναμέτρησης. Ο Πατ Γιούιν, ο Ντι Τζέι Στέφενς έβγαλαν φάσεις που θα ζήλευαν ακόμη και στο ΝΒΑ.

Εκτός του Παππά, πολύ καλοί ήταν για τους Ελληνες και οι Μπράμος – Αθηναίου – Μαυροκεφαλίδης – Μπόγρης, την ώρα που οι Πρίντεζης – Διαμαντίδης – Πεπέρογλου έπαιζαν λίγο. Εξαιρετικοί για τους Ξένους οι θεαματικοί Γιούιν – Στέφενς, 11 ασίστ έδωσε ο Ντι Τζέι Κούπερ.

Οι Ξένοι μπήκαν δυναμικά στο ματς και με τον Λάσμε να βάζει το ένα μακρινό σουτ μετά το άλλο (!) πήραν το προβάδισμα. Το 33-36 της πρώτης περιόδου ήταν αποτέλεσμα των χαλαρών αμυνών, με τους Στέφενς – Γιούιν να κάνουν στη συνέχεια απίστευτα πράγματα, φανταστικά καρφώματα που ενθουσίασαν το κοινό. Το 68-70 του ημιχρόνου ελάχιστο κόσμο ενδιέφερε, όμως δείχνει το σπουδαίο θέαμα που είδαν όσοι βρέθηκαν στο κλειστό των Χανίων.

Η ομάδα των Ξένων συνέχισε να έχει ένα προβάδισμα σε όλη την τρίτη περίοδο. Οι Ελληνες μείωσαν κάποια στιγμή στο καλάθι (90-92), όμως εκεί ο Λοτζέσκι και ο Χαρτ ανέβασαν ξανά τη διαφορά για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 98-101. Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι έγινε κάπως πιο… οργανωμένο. Οι Ελληνες πέρασαν μπροστά με 114-110, όμως οι Ξένοι βρέθηκαν και πάλι μπροστά με 121-122.

Ο Παππάς κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο, έχασε την πρώτη βολή, προσποιήθηκε ότι πονάει και ο Διαμαντίδης μπήκε για να εκτελέσει τις άλλες δυο. Τις έβαλε για το 123-122 στο 1.6", δίχως να βγάλει τη φόρμα της προθέρμανσης και στην τελευταία τους προσπάθεια οι Ξένοι δεν κατάφεραν να κάνουν επίθεση για να διεκδικήσουν τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 33-36, 35-34, 30-31, 25-21

GREEK STARS (Μαρκόπουλος – Καλαφατάκης): Μάντζαρης, Παππάς 24 (3/4 δίποντα, 6/13 τρίποντα), Μπράμος 18 (6/7 τρίποντα), Αθηναίου 17(5), Περπέρογλου, Φώτσης 7(1), Πρίντεζης, Μαυροκεφαλίδης 15, Διαμαντίδης 5(1), Τσαϊρέλης 12(2), Καββαδάς 8, Μπόγρης 17.

REST OF THE WORLD (Μπαρτζώκας – Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 14(4/12 τρίποντα), Μπράουν 11(3), Γιούιν 16, Κούπερ 6(11 ασίστ), Ματσιούλις 12, Λοτζέσκι 13(3), Ασκα 2, Ντάνστον 2, Λάσμε 17(3), Γκιστ 2, Στέφενς 19(1), Χαρτ 18(2).

Τιμήθηκαν Παπαλουκάς – Τσαρτσαρής

Δυο σπουδαίες μορφές του ελληνικού μπάσκετ τιμήθηκαν στο ημίχρονο του αγώνα. Ο Θοδωρής Παπαλουκάς και ο Κώστας Τσαρτσαρής πήραν το "ζεστό" χειροκρότημα του κοινού, που φυσικά δεν έχει ξεχάσει όσα έχουν προσφέρει οι δυο σπουδαίες μορφές του αθλήματος τόσο σε συλλογικό, όσο και σε εθνικό επίπεδο.