Ο νόμος της Τούμπας!

<p><span>Το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό ήταν το 7ο από τα 14 του πρωταθλήματος στην Τούμπα που στο ημίχρονο ήταν ισόπαλο. Μόνο ένα όμως έμεινε μέχρι το τέλος έτσι, κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης (0-0).</span></p>
<p>Αν τα παιχνίδια τελείωναν στο 45΄, ο ΠΑΟΚ θα έπαιρνε 25 βαθμούς εντός έδρας αλλά το 2ο 45λεπτο πρόσθεσε άλλους 15 βαθμούς στην συγκομιδή του στην Τούμπα που έφτασε στους 40 βαθμούς!</p>
<p>Ο “Δικέφαλος” σε αυτά τα 14 εντός έδρας ματς πέτυχε 10 γκολ στο πρώτο ημίχρονο και 25 στο δεύτερο ενώ έχει ισορροπημένο παθητικό με τρία γκολ στο πρώτο και άλλα τόσα στο δεύτερο μέρος.</p>
<p><strong>Η… ΣΑΔΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΤΩΝ ΓΚΟΛ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ!</strong></p>
<p>Η καταμέτρηση συνεχίζεται… Με το γκολ που πέτυχε ο Γιώργος Τζαβέλλας και χάρισε τη νίκη στον ΠΑΟΚ επί του Ολυμπιακού, ο “Δικέφαλος” έφτασε τα 15 μετά το 81ο λεπτό των αγώνων του. 15 από τα 56 τέρματα του σημειώθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο και τις καθυστερήσεις, δηλαδή το 26,78%! Είναι σχεδόν τα διπλάσια από τα επόμενα πιο παραγωγικά διαστήματα της ομάδας, που είναι το 51΄-60΄ και το 71΄-80΄ στα οποία σημείωσε από οχτώ γκολ. Ακόμη το δεκάλεπτο 31΄-40΄ των αγώνων πρωταθλήματος του ΠΑΟΚ εξακολουθεί να έχει ισορροπημένο απολογισμό τερμάτων μετά από αυτά που πέτυχαν ο Σάμαρης εις βάρος του και ο Αθανασιάδης υπέρ του. Ετσι σε αυτό το διάστημα ο συντελεστής είναι 3-3.</p>
<p>*Τελικά 11 τελικές προσπάθειες χρειάστηκε ο ΠΑΟΚ για να πετύχει δύο γκολ και η αντιστοιχία του είναι συνολικά 1/6,2 που είναι η δεύτερη καλύτερη μετά το 1/4,9 του Ολυμπιακού.</p>
<p>ΠΗΓΗ:inpaok</p>