Πολύ σκληρός για να πεθάνει!

Ο Πλάνινιτς με συνεχόμενους πόντους πήγε να πάρει το ματς για την Εφές στην 4η περίοδο, αλλά ο Ματσιούλις με τρίποντη βόμβα (54-54) το έστειλε στην παράταση και εκεί ανέλαβε δράση ο Φώτσης, ο οποίος οδήγησε τον Παναθηναϊκό στη νίκη 60-65 μέσα στην Πόλη, στο ντεμπούτο του Φραγκίσκου Αλβέρτη στον πάγκο του Τριφυλλιού, κρατώντας τους πράσινους ζωντανούς στο κυνήγι της πρόκρισης.Με κορυφαίο στην παράταση τον Αντώνη Φώτση, ο οποίος πέτυχε 14 πόντους, τον Ματσιούλις με 8, έχοντας το καθοριστικό τρίποντο που έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο κα τον Λάσμε με 11 (μάζεψε με 12 ριμπάουντ), ο Παναθηναϊκός έφυγε για πρώτη φορά νικητής από την έδρα της Εφές από το 2007, έπιασε την Μάλαγα και τη Φενέρ στις 5 νίκες και έμεινε ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης. Κορυφαίος, αλλά και μοιραίος ο Πλάνινιτς με 15 πόντους για την Εφές, ακολούθησε ο Βασιλειάδης με 10.

Οι πράσινοι παίζοντας καλή άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση προηγήθηκαν 9-3 με σουτ του Διαμαντίδη από τα έξι μέτρα στο 4’. Ωστόσο το Τριφύλλι δεν σκόραρε για έξι λεπτά και οι Τούρκοι μ’ ένα σερί 7-0 πέρασαν μπροστά 10-9, για να κλείσει η πρώτη περίοδος με 11-10 υπέρ του ΠΑΟ με κάρφωμα του Λάσμε.

Στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 17-12, αλλά οι Τούρκοι προσπέρασαν 18-17 με γκολ-φάουλ του Γκονλούμ και με τον Μπιέλιτσα να κάνει τη ζημιά (επτά πόντοι σε αυτό το διάστημα) βρέθηκαν στο +3 (22-19). Τελικά οι πράσινοι έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 28-26.

Ο Ματσιούλις πέτυχε το πρώτο καλάθι για το δεύτερο ημίχρονο (30-26), αλλά οι Τούρκοι μ’ ένα επιμέρους σκορ 11-1 προηγήθηκαν με 37-31 στο 26’. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός έκανε ένα δικό του σερί 13-5 και προηγήθηκε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου 44-42, χάρη σε λέι απ του Ζακ Ράιτ στον αιφνιδιασμό.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Πλάνινιτς με 5 σερί πόντους έδωσε διαφορά τριών πόντων στην Εφές (50-47, 36’). Ο Μπράμος με βόμβα τριών πόντων ισοφάρισε 50-50, αλλά ένα καλάθι του Γκόρντον κι ένα του Πλάνινιτς έστειλε τους γηπεδούχους στο +4 (54-50). Μια βολή του Ούκιτς ήταν ο μόνος πόντος στο τελευταίο τρίλεπτο και ακολούθησε ένα τρίποντο του Ματσιούλις στα 10’’ για το τέλος στέλνοντας το ματς στην παράταση (54-54), καθώς ο Πλάνινιτς αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Εκεί, λοιπόν, με ηγέτη τον Φώτση που πέτυχε καθοριστικούς πόντους, αλλά παίζοντας και εξαιρετική άμυνα, ο Παναθηναϊκός έφτασε στη νίκη με 65-60 και επέστρεψε από την… Κόλαση μένοντας ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης από το Top-16.

Δεκάλεπτα: 10-11, 26-28, 42-44, 54-54, 60-65 παρ.

Εφές Αναντολού (Βαγγέλης Αγγέλου): Οσμάν, Βασιλειάδης 10 (2), Μπατούκ 6 (2), Ερντέν 1, Γκονλούμ 9, Κιλιτσλί, Σαβάνοβιτς 6, Γκόρντον 6 (1), Πλάνινιτς 15 (1), Μπιέλιτσα 7 (1).

Παναθηναϊκός (Φραγκίσκος Αλβέρτης): Μπράμος 5 (1), Μπατίστ 6, Φώτσης 14 (3), Ούκιτς 7 (1), Λάσμε 11, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 7, Παππάς, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 8 (1), Ράιτ 7.