Νίκη για τα Τρίκαλα και βήμα παραμονής

Αποφασιστικό βήμα για την παραμονή τους στην Α1 έκαναν τα Τρίκαλα, που επιβλήθηκαν του Ρεθύμνου με 75-63 καλύπτοντας και την διαφορά της ήττας στον πρώτο αγώνα.Σε ένα παιχνίδι «κλειδί» για την παραμονή της Τρικαλινής ομάδας στην κατηγορία, οι φίλαθλοι για ακόμη μια φορά ήταν εκεί για να γίνουν ο …6ος παίχτης της ομάδας.

Ο ΄Εβανς ήταν αυτός που πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα με τους φιλοξενούμενους να «απαντούν» και να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 5-4 αλλά ένα «σερί» 14-0 από την Τρικαλινή ομάδα έφερε στα μισά της πρώτης περιόδου το σκορ στο 18-5 και τους φιλοξενούμενους να επιχειρούν με τρίποντα να κρατήσουν επαφή με το σκορ, με την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται με 26-14 υπέρ της ομάδας των Τρικάλων.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα των Τρικάλων, ξεκίνησε με ένα «σερί» 7-0 στέλνοντας το σκορ στο 33-14 και την διαφορά στους 19 πόντους εν μέσω αποθέωσης από την εξέδρα.

Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» με ένα «σερί» 10-0 και μείωσαν το σκορ σε 33-24 εκμεταλλευόμενοι ένα «νεκρό» 3λεπτο της ομάδας των Τρικάλων, για να «κλείσει» το ημίχρονο με 40-28 με επιμέρους 10λεπτο 14-14.

Στην 3η περίοδο η ομάδα των Τρικάλων μπήκε στο παρκέ με στόχο να διατηρήσει την διαφορά που είχε δημιουργήσει ή να την αυξήσει ώστε να πάει με αβαντάζ στην τελευταία περίοδο.

Στα μισά της 3ης περιόδου το σκορ ήταν 49-39 για να πάνε οι δύο ομάδες στην 4η περίοδο με το σκορ 57-45 υπέρ της ομάδας των Τρικάλων και με την διαφορά στους 12 πόντους καθώς το επιμέρους σκορ της 3ης περιόδου ήταν 17-17.

Η 4η περίοδος ξεκίνησε με την ομάδα των Τρικάλων να εκτελεί βολές από τεχνική ποινή σε βάρος του προπονητή των φιλοξενουμένων και να ακολουθεί τρίποντο και το σκορ να γίνεται 62-45 και στα μισά της περιόδου το σκορ να είναι 71-51 με την κερκίδα να πανηγυρίζει ήδη την νέα νίκη…

Το τελικό σκορ του αγώνα 75-63 με επιμέρους σκορ περιόδου 18-18 με την ομάδα των Τρικάλων, να κάνει ένα αποφασιστικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 40-28, 57-45, 75-63