Pregame: ΠΑΣ Γιάννινα – ΠΑΟ

* Ο ΠΑΣ Γιάννινα είναι αήττητος δύο σερί αγωνιστικές, διάστημα στο οποίο αγωνίστηκε στην Κρήτη και πήρε μία νίκη στα Χανιά (1-2 τον Πλατανιά) και μία ισοπαλία στο Ηράκλειο (1-1 με τον ΟΦΗ).

* Στους Ζωσιμάδες έχει αποσπάσει τους 25 από τους 36 βαθμούς του, έχοντας δεχθεί το 1/3 των τερμάτων που έχει παθητικό (12 από τα 38).

* Έχει μία ισοπαλία στις τελευταίες 19 αγωνιστικές και καμία στο γήπεδό του! Ως γηπεδούχος έχει κάνει 9 νίκες και 5 ήττες!

* Ο Παναθηναϊκός προέρχεται από δύο διαδοχικές νίκες (με Ολυμπιακό και Αρη) στις οποίες πέτυχε 7 γκολ και δέχθηκε μόλις ένα.

* Μακριά από το "Απ. Νικολαϊδης" έχει συγκεντρώσει τους 24 από τους 53 βαθμούς που έχει στο ενεργητικό του, έχοντας πετύχει όμως 2 γκολ περισσότερα απ’ όσα εντός έδρας (22 έναντι 24)! Έχει κερδίσει τα μισά από τα 14 ματς ως φιλοξενούμενος. Στα υπόλοιπα 7, έχει 3 ισοπαλίες και 4 ήττες.

* Σχεδόν 27 χρόνια έχει να κερδίσει ο ΠΑΣ Γιάννινα ως γηπεδούχος τον Παναθηναϊκό. Από την περίοδο 1986-87, όταν με γκολ του Κλείτσα στο 59ο λεπτό της αναμέτρησης, επικράτησε 1-0. Προπονητής του ΠΑΣ σε εκείνο το παιχνίδι ήταν ο Γκέραρντ Πρόκοπ και του τριφυλλιού ο Βασίλης Δανιήλ.

* Ακολούθησαν 6 παιχνίδια στους Ζωσιμάδες, όπου ο Παναθηναϊκός έκανε 4 νίκες και απέσπασε 2 ισοπαλίες.

* Εκείνο το γκολ του Κλείτσα είναι το ένα από τα μόλις 2 που έχει σημειώσει ο "Αγιαξ της Ηπείρου" στα τελευταία 10 παιχνίδια πρωταθλήματος, που υποδέχτηκε τον Παναθηναϊκό.

* Σε 18 παιχνίδια που έχουν γίνει στα Γιάννινα μεταξύ των δύο ομάδων, ο ΠΑΣ (ο οποίος έχει μία νίκη στα τελευταία 11), μετράει 6 νίκες, ο Παναθηναϊκός 8, ενώ τα υπόλοιπα 4 παιχνίδια έληξαν ισόπαλα χωρίς τέρματα.

Ωρα έναρξης: 15:00 – Novasports2
Γήπεδο: Ζωσιμάδες
Διαιτητής: Αθανάσιος Γιάχος (Χίου)
Βοηθοί: Γκάγκας (Λάρισας), Γεωργιάδης (Κοζάνης)