“Καθάρισε” ο Ντάνστον για τον τραγικό Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός βρίσκεται στο πιο κομβικό σημείο της σεζόν, ωστόσο σ’ ακόμα ένα μας έδειξε ότι -σε συνδυασμό και με τις σημαντικές απουσίες- διανύει περίοδο αγωνιστικής κάμψης. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε τη νίκη στο Παλέ επί του Αρη, επικρατώντας του 64-59 για την 21η αγωνιστική της Α1, αλλά προβλημάτισε ξανά με την εμφάνισή της.Ο Αρης ήταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης. Για την ακρίβεια έχασε το προβάδισμα μόνο στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και από το 38′ και μετά, με… θύτη τον Ντάνστον, ο οποίος κόντρα στη γενικότερη… μετριότητα του Ολυμπιακού, έδειξε και σ’ αυτό το ματς ότι αυτή τη στιγμή είναι ο πιο σταθερό και αξιόπιστος παίκτης στο "ερυθρόλευκο" ρόστερ.

Ο Αμερικανός πέτυχε συνολικά 17 πόντους σε 26 λεπτά, έχοντας 8/11 δίποντα (άστοχος στις βολές με 1/5), έξι ριμπάουντ, δυο κλεψίματα και μία ασίστ. Μάλιστα, ήταν αυτό που με προσωπικό σερί 6-0 απο το 38 και μετά οδήγησε την ομάδα του σε ανατροπή. Θετικός και ο Λοτζέκσι με 15 ποντους. Κορυφαίος του Αρη ήταν ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ με 15 πόντους και εννέα ριμπάουντ.