Το μπότοξ μπορεί να προκαλέσει τύφλωση και εγκεφαλικό

18 Μαρτίου 2014


Έκθεση-βόμβα που δημοσιεύθηκε πρόσφατα στην επιθεώρηση JAMA Ophthalmology, αναφέρει ότι οι πληρωτικές ουσίες μπορεί να οδηγήσουν σε προβλήματα όρασης.

Σύμφωνα με άρθρο της Daily Mail, στο οποίο δημοσιεύονται δηλώσεις του Δρ Julian De Silva ο οποίος εξειδικεύεται στις αισθητικές επεμβάσεις στο πρόσωπο έχουν καταγραφεί τουλάχιστον 30 περιστατικά απώλειας όρασης, λόγω των ενέσεων, οι οποίες μπορεί να προκαλέσουν ακόμη και εγκεφαλικό.

Πληρωτικές ουσίες (fillers) ονομάζονται οι ουσίες σε μορφή τζελ που χορηγούνται με ένεση κάτω από την επιδερμίδα ώστε να κάνουν το πρόσωπο πιο νεανικό και σφριγηλό, κατατάσσονται στα εμφυτεύματα και όχι στις φαρμακευτικές ουσίες κι έτσι υπόκεινται σε διαφορετικές ρυθμίσεις. Γι αυτό δεν είναι απαγορευτικό να χορηγούνται από ανειδίκευτα άτομα.

Η λανθασμένη εφαρμογή ουσιών όπως η υγρή σιλικόνη μπορεί να οδηγήσει σε νέκρωση των ιστών, εάν για παράδειγμα η ένεση χορηγηθεί σε αρτηρία που διοχετεύει οξυγόνο στο μάτι. Το αποτέλεσμα μπορεί να είναι η μόνιμη απώλεια όρασης. Στη χειρότερη των περιπτώσεων, η ουσία μπορεί να εμποδίσει την παροχή οξυγόνου στον εγκέφαλο και ο ασθενής να πάθει εγκεφαλικό.

Ο Δρ De Silva υπογραμμίζει ότι οι ασθενείς θα πρέπει να είναι πλήρως ενημερωμένοι πριν προχωρήσουν σε οποιαδήποτε αισθητική επέμβαση. Θα πρέπει να γνωρίζουν ποια ουσία πρόκειται να χορηγηθεί και να εξασφαλίζουν ότι η επέμβαση πραγματοποιείται από εκπαιδευμένο ιατρικό προσωπικό.

ΜΟΙΡΑΣΟΥ ΤΟ! :
ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΟΥΣ
ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ