Γιόρτασε με διπλό ο Αρης, στον γκρεμό ο Ηλυσιακός

Ο Αρης πέρασε νικηφόρα από τα Ιλίσια με 63-51 και έμεινε ζωντανός στο κυνήγι των πλέι οφ, ενώ αντίθετα ο Ηλυσιακός, που παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας, πλένει χρειάζεται ένα μικρό θαύμα στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές για να αποφύγει τον υποβιβασμό
Ο Αρης έγινε 100 χρόνων και το γιόρτασε με το 51-63 στα Ιλίσια. Η ισορροπία δεν χαρακτήρισε κάποια εκ των αντιπάλων, αλλά οι "κίτρινοι" είχαν περισσότερες λύσεις από αυτές του Ηλυσιακού, που έκανε την επανάσταση του στην τρίτη περίοδο (24-12), αλλά… εξαφανίστηκε στην τελευταία πράξη, πληρώνοντας την εμμονή στο τρίποντο.

Ο Γιάννης Αθηναίου ήταν εκείνος που κράτησε τον Άρη κοντά στον Ηλυσιακό, στην τρίτη περίοδο, οπότε οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και όχι μόνο "γύρισαν" το ματς, αλλά προηγήθηκαν και 44-39. Στην εξέλιξη του σκορ σε 44-45, στην εκκίνηση της τέταρτης περιόδου, είχε δώσει όλους τους πόντους (και έφτασε τους 17π.).

Το ματς ουσιαστικά κρίθηκε στις αρχές του τελευταίου δεκάλεπτου όταν ο Αρης έτρεξε ένα σερί 14-0 με τον Πελεκάνο να κάνει παρέα στον Αθηναίου και τους Μούρτο, Χαρίση και Γκίκα να τοποθετούνται επί του θέματος.

Ο Ηλυσιακός δεν σκόραρε στην τέταρτη περίοδο πριν το 39′ και το 46-57 του Πέτροβιτς. Τα πάντα όμως, είχαν τελειώσει και σε αυτό το διάστημα, οι γηπεδούχοι είχαν 2/11 διπ. και 2/15 τριπ.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 20-31, 44-43, 51-63