“Απόδραση” με ανατροπή από την Πάτρα για τα Τρίκαλα!

Τα Τρίκαλα με οδηγό τον Κρις Εβανς (20π., 10ρ., 3ασ., 1κλ., 3λ.) έκαναν την ανατροπή επί του Απόλλωνα, καθώς πέρασαν από την Πάτρα με 67-74 και πήραν την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη την φετινή σεζόν κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για την σωτηρία τους.Μπροστά σε περίπου 1.000 θεατές μεταξύ των οποίων και περίπου 15 Τρικαλινοί, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα με …τετράποντο παίρνοντας και φάουλ σε εύστοχο τρίποντο και στα μισά της 1ης περιόδου, έδειχναν εκμεταλλευόμενοι ότι οι παίχτες των Τρικάλων συμπλήρωσαν ήδη 5 φάουλ, να πατούν καλύτερα στο παρκέ, προηγούμενοι με 12-6 και να κλείνουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι 21-16.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι που συνέχισαν να «πυροβολούν» με τρίποντα, ξεκίνησαν με σερί 5-0 στέλνοντας την διαφορά στους 10 πόντους και στα μισά της περιόδου στους 14 με το σκορ στο 33-19 και με ένα επιμέρους σκορ περιόδου 19-12 να προηγηθούν με 40-28 στο ημίχρονο.

Στην 3η περίοδο τα Τρίκαλα μπήκαν στο παρκέ με σκοπό να μειώσουν αυτή την διαφορά των 12 πόντων του πρώτου ημιχρόνου και στα μισά της περιόδου κατάφεραν να το πετύχουν, καθώς το σκορ έγινε 48-39 και με ένα σερί 4-0 το σκορ να γίνεται 48-43 και η περίοδος να λήγει με επιμέρους σκορ 10-17 υπέρ της ομάδας των Τρικάλων και σκορ αγώνα 50-45.

Οι παίχτες της ομάδας των Τρικάλων μπήκαν με ηθικό στο παρκέ και με έμμεσο τρίποντο «κατέβασαν» την διαφορά στο καλάθι και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι…

Ένα τρίποντο εκ νέου από τους γηπεδούχους και τεχνική ποινή στον προπονητή της ομάδας των Τρικάλων, έφεραν το σκορ στο 59-51 αλλά η ομάδα των Τρικάλων με σερί 9-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ με 60-59 στα μισά της τελευταίας περιόδου.

Το σερί συνεχίστηκε για την ομάδα των Τρικάλων με ένα ακόμη 4-0 και 3΄λεπτά πριν την λήξη του αγώνα το σκορ έγινε 64-59 και ο Περούνιτσιτς με 2 απανωτά τρίποντα, «εκτελεί» τους γηπεδούχους κάνοντας το 70-61 για να γράψει το ταμπλό ως σκορ περιόδου το 17- 29 και  τελικό σκορ 74-67 με μια …επική ανατροπή της ομάδας των Τρικάλων.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 40-28, 50-45, 67-74.