Pregame: Εργοτέλης – Ολυμπιακός

* Μετά από 4 παιχνίδια, όπου είχε απολογισμό 2 βαθμούς, η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη επέστρεψε την προηγούμενη αγωνιστική στις νίκες, επικρατώντας 2-3 του Αστέρα στην Τρίπολη.

* Ήταν μόλις η 5η του νίκη στα τελευταία 21 παιχνίδια (10 ήττες και 6 ισοπαλίες).

* Ως γηπεδούχος έχει κερδίσει μόλις τα 4 από τα 14 παιχνίδια. Στα υπόλοιπα 10 έχει μοιρασμένες ισοπαλίες και ήττες.

* Στο Παγκρήτιο, όπου έχει να κερδίσει από τις 5 Φεβρουαρίου (2-0 τη Βέροια) έχει σημειώσει τα 20 από τα 32 γκολ, αλλά έχει δεχθεί ένα περισσότρο απ’ όσα εκτός έδρας (18 έναντι 17).

* Ο Ολυμπιακός έχει εξασφαλίσει και μαθηματικά τον 41ο τίτλο στην ιστορία του, αλλά υπάρχει κίνητρο στο αποψινό παιχνίδι, αφού στόχος των ερυθρόλευκων είναι να κατακτήσουν το πρωτάθλημα με τη μεγαλύτερη διαφορά που σημειώθηκε ποτέ από τον 2ο της βαθμολογίας.

* Εκτός έδρας, ο Ολυμπιακός έχει δεχθεί μόλις 4 γκολ και έχει χάσει μόνο από τον ΠΑΟΚ. Στα υπόλοιπα 13 παιχνίδια, έκανε 11 νίκες και 2 ισοπαλίες σε Αγρίνιο και Περιστέρι.

* Η ομάδα του Μίτσελ είναι η μοναδική με 20+ νίκες (25 το σύνολο), διαθέτοντας μακράν την καλύτερη επίθεση με 81 γκολ και την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος με 14 παθητικό.

* Ο Ολυμπιακός έχει 11 νίκες σε συνολικά 15 ματς πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Εργοτέλη.

* Ωστόσο, στα 7 παιχνίδια που έχουν γίνει στο Παγκρήτιο, οι ερυθρόλευκοι μετρούν μόλις 3 νίκες (!), 2 ισοπαλίες και 2 ήττες!

* Και οι δύο νίκες του Εργοτέλη σημειώθηκαν Φεβρουάριο! Το 1-0 του 2005 στις 2 Φεβρουαρίου και το 1-0 του 2009 στις 22 Φεβρουαρίου!

* Η πρώτη νίκη του Ολυμπιακού σημειώθηκε στις 25 Φεβρουαρίου 2007 (1-2) και η 2η πρόπερσι σε δύο δόσεις. Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο 0-0 (με τον Τοροσίδη να σκοράρει, αλλά το τέρμα του να ακυρώνεται λανθασμένα ως οφσάιντ), αλλά το παιχνίδι διεκόπη, λόγω έντονης βροχόπτωσης. Στο δεύτερο ημίχρονο που έγινε την επομένη, ο Ολυμπιακός επικράτησε 2-0, με τέρματα των Πάντελιτς (78`) και Φουστέρ (90′).

* Στο συγκεκριμένο γήπεδο έχει γίνει και ένα φιλικό, με τον Εργοτέλη να συντρίβει 5-0 τον Ολυμπιακό. Αρα, 3 νίκες σε 8 παιχνίδια οι ερυθρόλευκοι!

* Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν και την περίοδο 2003-04 για το Κύπελλο Ελλάδας. Ο Ολυμπιακός είχε επικρατήσει 3-2 στο Καραϊσκάκη και 3-1 στο "Μαρτινέγκο" (προηγούμενη έδρα των κρητικών – με το πλαστικό χορτάρι).

ΩΡΑ ΕΝΑΡΞΗΣ:    19:30  – Novasports1
ΓΗΠΕΔΟ: Παγκρήτιο
Διαιτητής: Μήτσιος Χρήστος (Ηπείρου)
Βοηθοί: Αλεξέας (Μεσσηνίας), Κούλα Χασάν (Ξάνθης)