Βασίλισσα… Μπάρτσα στη Μαδρίτη! (VID)

Ποδοσφαιρική… μαγεία στο Μπερναμπέου, με την Μπαρτσελόνα να νικά 4-3 (!) τη Ρεάλ και να βάζει φωτιά στην κορυφή της Primera. Από 70 βαθμούς Ρεάλ και Ατλέτικο, 69 έχει η Μπάρτσα. Χατ τρικ ο Μέσι (δύο πέναλτι), με 10 η Ρεάλ από το 63′. Ο μοναδικός… ντεφορμέ στο γήπεδο ήταν ο ρέφερι Μαγιένκο.Το clasico τα είχε όλα: επτά γκολ, ανατροπές, ένταση, ευκαιρίες, παράπονα για τη διαιτησία. Είχε και μια μεγάλη νικήτρια: την Μπαρτσελόνα και μάλιστα σε μια περίοδο όπου η ομάδα του Τάτα Μαρτίνο έχει αμφισβητηθεί έντονα.

Ο Μέσι και η παρέα του, όχι απλώς και μόνο έδειξαν ότι ακόμα το… έχουν, αλλά με το διπλό στη Μαδρίτη επέστρεψαν για τα καλά στο κόλπο του τίτλου, μειώνοντας την απόσταση από την κορυφή.

Παράπονα για τον Μαγιένκο έχουν και οι δύο ομάδες. Η Μπάρτσα απόλυτα δικαιολογημένα, καθώς το 3-2 υπέρ της Ρεάλ προήλθε από πέναλτι, που… δεν έγινε, καθώς ο ρέφερι δεν είδε ότι το μαρκάρισμα στον Ρονάλντο έγινε μισό μέτρο έξω από την περιοχή.

Από την άλλη, η Ρεάλ διαμαρτύρεται γαι τη φάση, από την οποία προήρθε το 3-3, υποστηρίζοντας ότι ο Νεϊμάρ ξεκινά από θέση οφ σάιντ κι ότι το μαρκάρισμα του Ράμος στον Βραζιλιάνο δεν συνιστά παράβαση.

Oπως και να ΄χει, στο Μπερναμπέου έγινε το πιο χορταστικό clasico των τελευταίων ετών. Η… βροχή των γκολ ξεκίνησε στο 7′ με τον Ινιέστα να υποδέχεται την κάθετη πάσα του Μέσι και να "εκτελεί" τον γκολκίπερ της Ρεάλ για το 1-0.

Η Μπάρτσα, έχοντας ψυχολογία, απείλησε με Μέσι και Νεϊμάρ στη συνέχεια, αλλά η Ρεάλ αντέδρασε. Ο Ντι Μαρία σέρβιρε, Μπενζεμά εκτέλεσε και έτσι στο 20′ οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση, ενώ μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα το… έργο ξαναπαίχτηκε στην περιοχή της Μπάρτσα, με τον Γάλλο να φέρνει τούμπα το ματς (2-1).

Λίγο πριν από το φινάλε το ημιχρόνου, ο Μέσι με ωραία ενέργεια και κοντινό σουτ ισοφάρισε σε 2-2, ολοκληρώνοντας έτσι ένα "μαγευτικό" πρώτο μέρος.

Η Ρεάλ ξεκίνησε δυνατά στο δεύτερο και το εξαργύρωσε στο 55′, με τον Μαγένκο να κάνει όμως λάθος εκτίμηση στη φάση που έδωσε πέναλτι στη Ρεάλ. Ο Ρονάλντο δεν… χαλάστηκε και από τα 11 βήματα εκτέλεσε για το 3-2.

Μόλις 10 λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Μέσι -κι ενώ προηγήθηκε η αποβολή του Ράμος για το πέναλτι στον Νεϊμάρ- να εκτελέσει από το ίδιο σημείο για το 3-3.

Με παίκτη παραπάνω και γνωρίζοντας ότι η ισοπαλία δεν της "κάνει", η Μπάρτσα έψαξε το 4ο γκολ και το βρήκε με τον…ίδιο τρόπο. Με πέναλτι του Μέσι, πέναλτι που κέρδισε ο Ινιέστα.

Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής:

Παρασκευή
Θέλτα – Μάλαγα 0-2 (24′ και 32′ Καμάτσο)

Σάββατο
Γρανάδα – Έλτσε 1-0 (63′ Μπραχιμί)
Εσπανιόλ – Λεβάντε 0-0
Βαγιαδολίδ – Ράγιο Βαγιεκάνο 1-1 (8′ αυτ. Ζε Κάστρο / 45′ Μπουένο)
Μπιλμπάο – Χετάφε 1-0 (40′ Σουσαέτα)

Κυριακή
Οσασούνα – Σεβίλλη 1-2 (94′ Ακούνια / 27′ Χάιρο Σαμπέριο, 45’+1 πέν. Μπάκα)
Μπέτις – Ατλέτικο 0-2 (58′ Γκάμπι, 64′ Ντιέγκο Κόστα)
Βαλένθια – Βιγιαρεάλ 2-1 (35′ και 44′ Χάβι Φουέγο / 83′ Ζιοβάνι ντος Σάντος)
Ρεάλ – Μπαρτσελόνα 3-4 (20′ και 24′ Μπενζεμά, 55′ Κρ. Ρονάλντο / 7′ Ινιέστα, 42′, 65′ πέν. και 84′ πέν. Μέσι)