3-1 τον ΠΑΟ και κορυφή ο ΟΣΦΠ

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 τον Παναθηναϊκό στο κατάμεστο κλειστό της Κυψέλης και έπιασε κορυφή στο πρωτάθλημα της Α1 βόλεϊ των ανδρών. Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός θα πρέπει να κερδίσει την τελευταία αγωνιστική στην Θεσσαλονίκη τον Άρη και να χάσει ο Παμβοχαϊκός από τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία για να σωθεί χωρίς τα πλέι άουτ.Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει 18-17, αλλά με ένα εκπληκτικό σερί  0-7, προηγήθηκε 18-24 και στην ουσία τελείωσε το σετ (20-25).

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες 22-22, αλλά σε εκείνο το σημείο ο Μπέλλος και μια λάθος επίθεση του Γιορντάνοφ έδωσαν σημαντικό προβάδισμα στον Παναθηναϊκό, με τον Γκάλιτς να τελειώνει το σετ (25-23) και να ισοφαρίζει τα σετ 1-1.

Στο τρίτο σετ, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω με 6-14, αλλά με όπλο το σερβίς και το μπλοκ, ισοφάρισε σε 15-15 με τον Γιούρισιτς να βάζει τον Ολυμπιακό μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Γιορντάνοφ πήρε τον Ολυμπιακό από το χεράκι και το 15-15 έγινε 19-24. Το σετ το τελειώσε ο Καλντέιρα (22-25).

Στο τέταρτο σετ, ο Ολυμπιακός με όπλο την άμυνα και ιδανικά τελειώματα στην επίθεση προηγήθηκε 1-6, αναγκάζοντας τον Καλμαζίδη να καλέσει σε τάιμ άουτ. Η διαφορά των δύο ομάδων, φάνηκε όταν ο ΠΑΟ έμεινε από δυνάμεις (κυρίως ψυχολογικές) και ο Ολυμπιακός έφτασε εύκολα στο 17-25  και 1-3 σετ.