Σκούρα κόπρανα τι μπορεί να είναι;

1 Απριλίου 2014

Αναγνώστριά μας ρωτά:

Δύο μήνες πίνω το EUCREAS των 850ml για το ζάχαρο 1 το πρωί1 το βράδυ. Γενικά πίνω δύσκολα χάπια. Όμως, τις τελευταίες δύο μέρες, το πρωί τα κόπρανά μου είναι σκούρα και την τρίτη ημέρα λίγο πιο ανοιχτά. Το αποδίδω στο χάπι. Τι μπορεί να είναι. Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας και την προσοχή σας.   


Απαντάει ο γιατρός διαβητολόγος κ. Χρήστος Μανές πρόεδρος μελέτης παθήσεων διαβητικού ποδιού. 


Σίγουρα πρόκειται για κάτι άλλο. θα σας συμβούλευα να δείτε τον παθολόγο σας και να ελέγξει αν υπάρχει πιθανότητα αιμορραγίας στο έντερο ή στο στομάχι κάτι αρκετά συχνό. Αν δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, τότε θα πρέπει να επισκεφθείτε τον διαβητολόγο σας να σας αλλάξει το φάρμακο για τον διαβήτη. Σίγουρα όμως πρέπει να κάνετε μια εξέταση σιδήρου στο αίμα από την οποία μπορεί να φανεί η αιμορραγία στο πεπτικό. 

ΜΟΙΡΑΣΟΥ ΤΟ! :
ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΟΥΣ
ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ