Η ΑΕΚ προβάδισμα για τελικό 3-1 τον ΠΑΟ

Η ΑΕΚ έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στους τελικούς της Α1 γυναικών επκρατώντας με 3-1 του Παναθηναϊκού στη Νέα Φιλαδέλφεια. Ο δικέφαλος έκανε το 1-0 και χρειάζεται άλλη μία νίκη για να λάβει μέρος στους τελικούς. Πολύ καλή ήταν η Γιόσοβιτς που πήρε 20 πόντους. Ο Παναθηναϊκός πάλεψε για να σπάσει την έδρα της ΑΕΚ και το Σάββατο στις 19.00 θα υποδεχτεί την «Ενωση» με στόχο να ισοφαρίσει τη σειρά των ημιτελικών. Ο αγώνας έγινε στο κατάμεστο γυμναστήριο του Ιωνικού Ν.Φ. όπου δεν έλlειψαν οι εντάσεις στο 2ο σετ, ενώ από μία κίτρινη κάρτα χρεώθηκαν οι προπονητές των δύο ομάδων.

Δυναμικά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός και πήρε το προβάδισμα στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (6-8). Ωστόσο μετά από πόντο της Παπαφωτίου για το 12-10 υπέρ της ΑΕΚ, η Γιακουμή πάει στο σερβίς και με ένα σερί 4-0 της Ένωσης στέλνει την Ένωση στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, προηγούμενη με +6 (16-10). Η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα (20-14, 24-18) και με επίθεση της Ιβάνοβα η γηπεδούχος έκανε το 1-0.

Πόντο-πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες στο δεύτερο σετ. Η ΑΕΚ στο ξεκίνημα προηγήθηκε με 7-5, 8-6 μέχρι και 15-13 με τις Ιβάνοβα και Γιόσοβιτς να έχουν τον πρώτο λόγο στην επίθεση. Η Ένωση πήγε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ μπροστά με +1 (16-15). Η Βασιλαντωνάκη ισοφάρισε (16-16) για να περάσουν οι «πράσινες» με +2 (17-19) μετά από λάθος των γηπεδούχων. Η Γιόσοβιτς ισοφάρισε σε 21-21, η Καββαθά πήγε στο σερβίς και με δύο δικούς της άσσους και επίθεση της Ιβάνοβα έκαναν το 24-21. Ο Παναθηναϊκός μείωσε με την Γκούζου και την Καββαδία για να τελειώσει το σετ η Γιακούμη (25-23).

Παρά το αρχικό 2-4 του Παναθηναϊκού η ΑΕΚ κατάφερε να γυρίσει το σκορ στο τρίτο σετ και να περάσει μπροστά με δύο (8-6). Ένα λάθος της Γιακουμή για το 8-7 φέρνει την Μερτέκη στο σερβίς με αποτέλεσμα να χάλασει την υποδοχή της ΑΕΚ (σερί 6-0 με 3 άσσους) και να βάλει την ομάδα της μπροστά με +4 (8-12). Η διαφορά πήγε μέχρι και το +8 (10-18), η ΑΕΚ προσπάθησε να μειώσει χωρίς αποτέλεσμα και οι «πράσινες» μείωσαν σε 2-1 (19-25).

Στο τέταρτο σετ και με το σερβις της Γιακουμή, η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα 5 πόντων, εκμεταλλευόμενη και τα λάθη στις επιθέση του Παναθηναϊκού. Οι πράσινες μείωσαν σε 20-17 με το μπλοκ της Μερτέκη στην Γιακουμή αλλά η κεντρική της ΑΕΚ πήρε το αίμα της πίσω για το 23-17 και το 24-18, ενώ η Καβαθά τελείωσε τον αγώνα.

Tα σετ: 3-1 (25-18, 25-23, 19-25, 25-18)