Νίκησε η Λοκομοτίβ και περιμένει ένα… θαύμα!

Η Λοκομοτίβ, παρότι λίγο έλειψε να χάσει δικό της ματς, κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στην Μπάγερν με 84-75 και πλέον θέλει την Παρασκευή (11/04) η Παρτιζάν να επικρατήσει της Γαλατά, ώστε να περάσει εκείνη στα πλέι οφ.
Η Λοκομοτίβ Κουμπάν έκανε το καθήκον της, αλλά για να περάσει εκείνη στα πλέι οφ και όχι η Γαλατάσαραϊ, θα πρέπει η τουρκική ομάδα να γνωρίσει την ήττα από την άδιαφορη Παρτιζάν την Παρασκευή (11/04). Σε περίπτωση που η Γαλατά πάρει τη νίκη έστω  και με έναν πόντο, τότε θα πανηυρίσει την κατάκτηση του τελευταίου εισιτηρίου στα πλέι οφ.
H Λοκομοτίβ Κουμπάν υποδέχθηκε την αδιάφορη Μπάγερν Μονάχου στο πιο κρίσιμο αγώνα για την ρωσική ομάδα μέσα στην σεζόν, καθώς με νίκη θα έμενε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης. Μετά το αρχικό μούδιασμα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, η Λοκομοτίβ βρήκε ρυθμό και πήρε τα ηνία με 10-4 στα μισά της περιόδου. Η Μπάγερν προσπάθησε να μείνει μέσα στο σκορ, απλά η Λοκομοτίβ είχε περισσότερες λύσεις, γεγονός που της επέτρεψε να προηγείται με 17-11 στο έβδομο λεπτό. Μετά από δέκα αγωνιστικά λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα με 21-16.
Στα πρώτα δύο λεπτά της δεύτερης περιόδου, οι δύο ομάδες ήταν άστοχες, αλλά η Λοκομοτίβ κατάφερε στο 13ο λεπτό να ανεβάσει για πρώτη φορά την διαφορά της σε διψήφιο αριθμό, μιας και ο Καλνιέτις έγραψε το 26-16. Η ομάδα του Σβέλτισλαβ Πέσιτς προσπαθούσε να ρίξει την διαφορά κάτω από τους δέκα, και κατά περιόδους το κατάφερνε. Όμως η Λοκό είχε και πάλι τις επιθετικές λύσεις και έτσι στο 15ο λεπτό ήταν μπροστά με 35-21, με την διαφορά να εκτοξεύεται ακόμη και στους 17 πόντους και το 42-25 στο 16ο λεπτό. Η Μπάγερν έπειτα από φιλότιμες προσπάθειες έριξε την διαφορά και πάλι στους δέκα, αλλά ο ασταμάτητος Ντέρικ Μπράουν έγραψε το 46-33, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.
Η Λοκομοτίβ ξεκίνησε με φόρα μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με την ομάδα του Πασούτιν να τρέχει ένα σερί 7-0 και να ανεβάζει την διαφορά στην μεγαλύτερη τιμή της και το +18 (53-35) στο 24ο λεπτό. Η Μπάγερν απάντησε με το ίδιο νόμισμα και έτρεξε ένα δικό της σερί 7-0 και έριξε την διαφορά στο 53-42. Πάντως η Λοκομοτίβ κατάφερε μετά από 30 λεπτά ματς να έχει τα ηνία με 65-50.
Μέσα στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τελευταίας περιόδου, η Μπάγερν κατάφερε να ρίξει την διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους και το 67-58, έχοντας επιμέρους σκορ 2-8. H γερμανική ομάδα είχε ανεβάσει στροφές στην τελευταία περίοδο και σε συνδυασμό με την βελτίωση της άμυνάς της, στο 37ο η διαφορά έπεσε στους έξι πόντους και το 74-68. Η πίεση της Μπάγερν συνεχίστηκε με τον Ντζέντοβιτς να δίνει άλλη πνοή στο ματς και την ομάδα του Μονάχου να μειώνει σε απόσταση αναπνοής και το 74-72 στο 38ο λεπτό. Το σκορ ήταν 78-75, 30 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε. Η ρωσική ομάδα κατάφερε να φτάσει εν τέλει στη νίκηκ με 84-75.
Δεκάλεπτα: 21-16, 46-33, 65-50, 84-75.Λοκομοτίβ Κουμπάν (Πασούτιν): Γκριγκόριεφ, Μπράουν 18, Γουίλιαμς 5 (1), Χέντριξ 9, Καλνιέτις 6, Λικχοντέι 2, Ζούμπκοφ 8 (2), Μάριτς 5, Πονγκράσοφ 11 (1), Σιμόν 18 (3).Μπάγερν Μονάχου (Πέσιτς): Τρούτμαν 12 (1), Σάφαρτζικ, Τόμπσον 2, Στάιγκερ 12 (4), Μπέντζινγκ 1, Ντζέντοβιτς 16 (1), Ζίπσερ 14 (1), Ντιλέινι 6, Ιντμπίχι 8, Σάβοβιτς, Μπράινατ 4.