Πρωταθλητής εφήβων ΕΣΚΑΝΑ ο «Ιστορικός»!

Ο Πανιώνιος αναδείχθηκε πρωταθλητής ΕΣΚΑΝΑ μετά την νίκη του στον τρίτο τελικό επί του Ικάρου (72-63) και προκρίθηκε στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων, που θα γίνει στα Τρίκαλα τον ερχόμενο Ιούλιο (23-27) και στο οποίο έχουν προκριθεί, επίσης, ο Άρης και ο Παναθηναϊκός.

Ο Δημήτρης Σταμάτης με 30 πόντους και ο Σωτήρης Μπιλής με 19 οδήγησαν τους «κυανέρυθρους» στην νίκη πρόκριση στο κατάμεστο κλειστό «Ανδρέας Βαρίκας». Ο Πανιώνιος είχε νικήσει με 85-74 στον πρώτο τελικό, στην έδρα του ο Ίκαρος ισοφάρισε την σειρά (87-85) και στο τρίτο και τελευταίο ματς ο «Ιστορικός» έκανε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και με περισσότερες δυνάμεις και λύσεις στην τελευταία περίοδο πήρε την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 36-38, 54-51, 72-63.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δεγαΐτας): Καράμπελας 7 (1), Μουζακιώτης 1, Μακρυγιάννης, Καλούδης, Τσάβαλος, Σπυρόπουλος 12, Ζούρντα, Ρουσάκος, Μπιλλής 19, Τσιμπούκης 3, Αλεξιάς, Σταμάτης 30 (1). .