«Γλέντι» Ντόρτμουντ στο Μόναχο (video)

Η Ντόρτμουντ… έστησε πάρτι στο Μόναχο! Οι Βαστεφαλοί-με τον Γιούργκαν Κλοπ να συμπλρώνει 200 συμμετοχές στο πρωτάθλημα με την ομάδά του-έδωσαν το δεύτερο-συνεχόμενο-«χαστούκι» στη μπουντεσλίγκα στην πρωταθλήτρια Μπάγερν, καθώς θριάμβευσαν στο «Αλιάντς Αρίνα» με 3-0, στο μεγάλο ντέρμπι της 30ης αγωνιστικής και έτσι έχουν το πάνω… χέρι για την 2η θέση. Βασικός ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος, που έδωσε ασίστ στο τρίτο γκολ της ομάδας του, αποβλήθηκε στο τέλος ο Ραφίνια!

Οι Βαυαροί (έχουν κατακτήσει το πρωτάθλημα), μετά την ήττα από την Άουγκσμπουργκ, υποχρεώθηκαν σε άλλη μία «ανώμαλη προσγείωση»! Τι κι αν τις δύο ομάδες χώριζαν 20 βαθμοί πριν το μεταξύ τους ματς; Η Μπορούσια θύμισε την ομάδα που πήρε τα δύο συνεχόμενα πρωταθλήματα (2011, 2012) και δεν καταλάβαινε από έδρες…

Η Ντόρτμουντ έμεινε για 5η αγωνιστική αήττητη (4-1-0) και μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό. Έτσι, ο Μχιταριάν στο 20’ νίκησε τον Νόιερ και πέτυχε το 1-0. Με τον Παπασταθόπουλου και τον Χούμελς να τα πηγαίνουν περίφημα στην άμυνα της φιλοξενούμενης. Το 1-0 έμεινε με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου και η Ντόρτμουντ μπήκε δυνατά και στο δεύτερο μέρος. Ο Ρόις στο 49’ εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τα αμυντικά κενά των γηπεδούχων και με κοντινή προβολή έκανε το 2-0. Στο 56’ με βαθιά… μπαλιά από τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο, η άμυνα της Μπάγερν «μπλόκαρε» και ο Χόφμαν με βολέ μέσα από την περιοχή «έγραψε» το 3-0…Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Ραφίνια που χτύπησε εκτός φάσης των Μχιταριάν.

Αναλυτικά για την 30η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα έχουμε:
Παρασκευή
Σάλκε-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-0 (59′ Μέιερ, 90′ Φαρφάν)
Σάββατο
Γκλάντμπαχ-Στουτγκάρδη 1-1 (89’ Αράνγκο / 12’ Ντιντάβι)
Ανόβερο-Αμβούργο 2-1 (10’ Στιντλ, 86’ Για Κονάν / 48’ Καλχάνογλου)
Βόλφσμπουργκ-Νυρεμβέργη 4-1 (19’ Όλιτς, 22’, 83’ Πέρισιτς, 69’ Μαλάντα / 8’ Φούλνερ)
Φράιμπουργκ-Άιντραχτ Μπράουνσβαϊγκ 2-0 (8’ αυτ. Βράνσιτς, 48’ Σούστερ)
Μάιντζ-Βέρντερ Βρέμης 3-0 (5’ αυτ. Πέτερσεν, 16’ Μόριτζ, 39’ Μάλι)
Μπάγερν Μονάχου-Ντόρτμουντ 3-0 (20′ Μχιταριάν, 49′ Ρόις, 56′ Χόφμαν)