Ευρωπαία Ίντερ!

Με το… ενάμιση πόδι στο Γιουρόπα Λιγκ της επόμενης σεζόν βρίσκεται η Ίντερ μετά το άνετο 4-0 επί της Σαμπντόρια, σε συνδυασμό και με το 4-2 της Νάπολι επί της Λάτσιο

Σαμπντόρια-Ίντερ 0-4

Οι «νερατζούρι» άνοιξαν το σκορ με τέρμα του Ικάρντι στο 13′, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, ο Μάξι Λόπεζ αστόχησε σε πέναλτι. Στο 20′ οι «μπλουτσερκιάτι» έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Έντερ με το έργο των φιλοξενούμενων να γίνεται εύκολο. Ο Σάμουελ στο 60’ έκανε το 2-0 για να έρθει ο Ικάρντι στο 64’ να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 3-0. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από τον Παλάσιο στο 79′.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Ζούνιορ Κόστα, Ρετζίνι, Ντε Σιλβέστρι, Παλόμπο (84’ Λομπάρντο), Γκασνταντέλο, Σοριάνο, Ομπιάνγκ (56’ Κρστίσιτς), Μουστάφι, Μάξι Λόπεζ, Σανσόνε (68’ Οκάκα), Έντερ.

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Σάμουελ, Ρανόκια, Ντ’ Αμπρόσιο, Ρολάντο, Ναγκατόμο, Καμπιάσο, Ερνάνες (71’ Ταϊντέρ), Κόβασιτς (80’ Μιλίτο), Παλάσιο, Ικάρντι (69’ Αλβάρεζ).

Βερόνα-Φιορεντίνα 3-5

Στις θέσεις της Ευρώπης διατηρήθηκε η Φιορεντίνα η οποία επικράτησε 5-3 της Βερόνα μετά από ένα εντυπωσιακό παιχνίδι στο «Αντόνιο Μπεντεγκόντι». Οι γηπεδούχοι, μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 14’ άνοιξαν το σκορ με τέρμα του Σάλα. Η απάντηση από τους «βιόλα» ήρθε στο 31’ με τον Κουαδράδο να ισοφαρίζει σε 1-1. Ο Ακουιλάνι στο 44’ έκανε το 2-1 για τους φιλοξενούμενους για να «καθαρίσουν» το παιχνίδι στο 63’ με το γκολ του Βαλέρο. Στο 69’ για τους γηπεδούχους αποβλήθηκε ο Ντοναντέλ και έτσι το έργο των φιλοξενούμενων έγινε ακόμα πιο εύκολο. Παρόλα αυτά, η Βερόνα μείωσε στο 73’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τόνι, για να ακολουθήσουν τα τέρματα των Μάτρι (83’) και Ακουιλάνι (86’) για το 5-2. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από το πέναλτι του Ιτούρμπε στο 91’.

ΒΕΡΟΝΑ: Ράφαελ, Κατσιατόρε (77’ Σιριλιάνο), Μαϊέτα, Μόρας, Αγκοστίνι, Σάλα, Ντοναντέλ, Χάλφρεντσον (86’ Πιλούντ), Ιτούρμπε, Τόνι, Μακρίνιο.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Νέτο, Τόμοβιτς, Σάβιτς, Ροντρίγκεζ, Πασκουάλ, Ακουιλάνι (86’ Βόλσκι), Πιζάρο, Βαλέρο, Ίλισιτς (60’ Βάργκας), Κουαδράδο, Ρίντερ (68΄Μάτρι).

Τορίνο-Τζένοα 2-1

Στους πέντε βαθμούς από τις θέσεις της Ευρώπης διατηρήθηκε η Τορίνο η οποία πήρε μία ανέλπιστη νίκη απέναντι στην Τζένοα επικρατώντας 2-1. Αυτό γιατί κατάφερε να πετύχει δύο τέρματα στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού. Η ομάδα της Γένοβας προηγήθηκε στο 85’ με τέρμα του Τζιλαρντίνο, ωστόσο ο Ιμπόμπιλε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε με τον Σέρτσι στο 93’ να κάνει το τελικό 2-1.

ΤΟΡΙΝΟ: Παντέλι, Μπόβο, Γκλικ, Μορέτι, Μακσίμοβιτς, Μπασά (57’ Γκάτσι), Βίβες (88’ Μεγκιορίνι), Ελ Καντούρι, Βέσοβιτς (89’ Μπαρέτο), Σέρτσι, Ιμπόμπιλε.

ΤΖΕΝΟΑ: Περέν, Μπουρντίσο, Ντε Μάιο, Μότα (69’ Αντονίνι), Στουράρο, Μπερτολάτσι, Ντε Τσέλιε (73’ Τζιλαρντίνο), Αντονέλι, Καλάιο, Φετφατζίδης (61’ Κονάτε).

Λιβόρνο-Κιέβο 2-4

Οριστικά από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας αποσπάστηκε η Κιέβο η οποία πήρε σπουδαίο τρίποντο στην έδρα της Λιβόρνο με 4-2 για να κάνει αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 6’ με τέρμα του Σιλιγκάρντι. Η απάντηση από τους φιλοξενούμενους ήταν άμεση, καθώς ο Παλόσκι στο 9’ ισοφάρισε σε 1-1. Η ανατροπή ολοκληρώθηκε από τον Τιρό στο 23’ που έκανε το 2-1. Οι γηπεδούχοι όμως, έφεραν ξανά το ματς στα ίσια στο 34’ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παουλίνιο. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Παλόσκι με το δεύτερό του προσωπικό γκολ έκανε το 3-2, για να έρθει ο ίδιος να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 56’ από το σημείο του πέναλτι πετυχαίνοντας και το χατ-τρικ.

ΛΙΒΟΡΝΟ: Μπαρντί, Μπιατζιάντι (67’ Μπελφοντίλ), Βαλεντίνι (55’ Ντάνκαν), Μεσμπά, Κόντα, Καστελίνι, Πιτσίνι, Σιλιγκάρντι (54’ Εμεγκάρα), Γκρέκο, Παουλίνιο, Μπενάσι.

ΚΙΕΒΟ: Αγκάτσι, Νταϊνέλι, Φρέι, Ρουμπίν (65’ Σάρντο), Σέζαρ, Γκουάνα, Ριγκόνι, Χετεμάι, Ραντοβάνοβιτς, Τιρό (60’ Ομπίνα), Παλόσκι (77’ Πελισιέρ).

Μπολόνια-Πάρμα 1-1

Στο 1-1 έμειναν Μπολόνια και Πάρμα, με τις δυο ομάδες να είναι ουσιαστικά… χαμένες! Η γηπεδούχος (στα 4 τελευταία έχει 0-2-2 με δυο σερί ισοπαλίες) παραμένει οριακά πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ η φιλοξενούμενη έχασαν την ευκαιρία για να κάνουν σημαντικό βήμα για την κατάκτηση ευρωπαϊκού εισιτηρίου… Για την Μπολόνια έπαιξαν σε όλο τον αγώνα Κονέ και Χριστοδουλόπουλος… Ο Νικολό Κερουμπίν έκανε το 1-0 για την γηπεδούχο στο 44′, ενώ στο 79′ ο Ραφαέλε Παλαντίνο ισοφάρισε για τους «παρμένσι».

Τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής:

Σάββατο
Σασουόλο – Κάλιαρι 1-1 (36′ Τζάτζα / 47′ πέν. Ιμπραΐμι)
Ρόμα – Αταλάντα 3-1 (13′ Ταντέι, 44′ Λιάιτς, 63′ Ζεβινιό / 78′ Μιλιάτσο)

Κυριακή
Μπολόνια – Πάρμα 1-1 (44′ Κερουμπίν / 79′ Παλαντίνο)
Λιβόρνο – Κιέβο 2-4 (6′ Σιλιγκάρντι, 34′ Παουλίνιο / 9′, 45′ και 56′ πέν. Παλόσκι, 23′ Τερό)
Βερόνα – Φιορεντίνα 3-5 (14′ Σάλα, 73′ πέν. Τόνι, 90′ Ιτούρμπε / 31′ Κουαντράδο, 44′ και 86′ Ακουιλάνι, 63′ Μπόρχα Βαλέρο, 83′ πέν. Μάτρι)
Τορίνο – Τζένοα 2-1 (92′ Ιμόμπιλε, 93′ Τσέρτσι / 85′ Τζιλαρντίνο)
Σαμπντόρια – Ίντερ 0-4 (13′ και 63′ Ικάρντι, 60′ Σαμουέλ, 79′ Παλάσιο)
Νάπολι – Λάτσιο 4-2 (42′ Μέρτενς, 49′ πέν, 67′ και 90′ Ιγκουαΐν / 21′ Λούλιτς, 82′ Ονάζι)
Μίλαν – Κατάνια (21:45)