Υποβιβάστηκε η Νίκη Αιγινίου

Ο Άρης νίκησε στο Αιγίνιο τη Νίκη με 3-1 σετ για την 4η αγωνιστική των πλέι άουτ και πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο για την παραμονή του στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ. Αντίθετα η Νίκη Αιγινίου και μαθηματικά υποβιβάζεται στην Α2 ανδρών ύστερα από δύο σεζόν επιτυχημένης παρουσίας στην Volleyleague ΟΠΑΠ.

Πρόκειται για την δεύτερη νίκη του Άρη στο ειδικό πρωτάθλημα για την παραμονή στην κατηγορία. Η πρώτη ήταν με το ίδιο σκορ στη Μίκρα. Ο Άρης έχει ακόμα δοκιμασίες με την Παναχαϊκή εκτός έδρας αλλά και τον Παναθηναϊκό στη Μίκρα.

Με τον πρώην πασαδόρο της Νίκης Αιγινίου Σίμο Ντάμποβιτς να παίζει πολύ καλά στα δύο πρώτα σετ, τον Απόστολο Αρμενάκη να κάνει την εμφάνιση της χρονιάς και τον Τάσο Γάτση να παίζει χωρίς… αντίπαλο ο Άρης πήρε τη νίκη και με το τρίποντο κρατάει την τύχη στα χέρια του.

Οι κιτρινόμαυροι αν και δεν είχαν καλή υποδοχή κατάφεραν να έχουν τον έλεγχο. Στα δύο πρώτα σετ ο Άρης είχε συνέχεια τον έλεγχο στο σκορ και με την κατάκτηση τους έβαλε τέλος στις ελπίδες της Νίκης για παραμονή. Παρά την απογοήτευση η ομάδα του Αιγινίου συνέχισε με το ίδιο πάθος και τον ίδιο ρυθμό κατακτώντας το 3ο σετ με πρωταγωνιστή έναν πρώην κιτρινόμαυρο, το Νίκο Παλέντζα.

Στο 4ο σετ που όπως αποδείχτηκε ήταν και το καθοριστικό. Εκτός του Αρμενάκη ανέβασε στροφές και ο Γκόρτσανιουκ και ο Άρης με 59% αποτελεσματικότητα στην επίθεση και με τον Χαριτωνίδη βασικό πασαδόρο πήρε από την αρχή διαφορά και δεν επέτρεψε στη Νίκη να του κόψει βαθμό ή και βαθμούς στην προσπάθεια για την παραμονή του.

Το φινάλε βρήκε τους γηπεδούχους πικραμένους για τον υποβιβασμό αλλά υποσχέθηκαν πως στους αγώνες που απομένουν με τον Παναθηναϊκό στο Αιγίνιο και την Παναχαϊκή στην Πάτρα θα παίξουν για τη νίκη και την ιστορία του συλλόγου της Πιερίας.

Διαιτητές: Θεμελής, Γεωργιάδης

Τα σετ: 1-3 (20-25, 21-25, 25-22, 20-25)