Νίκη – χρυσάφι για την Αλμερία

Η Αλμερία κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1, κάνοντας την ανατροπή στο παιχνίδι με την Εσπανιόλ, στο Κορνεγιά Ελ Πράτ και να παραμείνει στο κυνήγι της παραμονής στη μεγάλη κατηγορία.
Το παιχνίδι είχε αρκετές ευκαιρίες δείγμα του ότι οι ομάδες προσπάθησαν να πάρουν τους τρεις βαθμούς. Βέβαια όπως φάνηκε στο τέλος η Αλμερία το ήθελε περισσότερο.
Η Εσπανιόλ προηγήθηκε με την κεφαλιά του Στουάνι στο 42, ύστερα από την ασίστ του Σέρχιο Γκαρσία.
Στο δεύτερο 45λεπτο οι φιλοξενούμενοι πίεσαν την άμυνα των γηπεδούχων και μέσα τρία λεπτά ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ. Αρχικά ο Φραν Βελέθ ισοφάρισε στο 69 και στο 72 ο Σούσο με ωραία εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.
Πλέον η Αλμερία άφησε πίσω της, στην προτελευταία θέση, τη Βαγιαδολίδ με ένα βαθμό, 33 έναντι 32, ενώ υπολείπεται μόλις δύο από Χετάφε και Οσασούνα. Από την άλλη η Εσπανιόλ είναι αδιάφορη καθώς έχει εξασφαλίσει τη συμμετοχή της και του χρόνου στη Λα Λίγκα καταλαμβάνοντας την 11η θέση.