Φωτιά στα… τακούνια τους! (video)

Έχασε την ευκαιρία και… τρέχει η Ατλέτικο (video)

Η Ρεάλ Μαδρίτης έχασε την ευκαιρία να ξεπεράσει την Ατλέτικο η οποία ηττήθηκε νωρίτερα καθώς έμεινε στο 2-2 με τη Βαλένθια στο «Μπερναμπέου» σε ένα θεαματικό παιχνίδι.

Οι «νυχτερίδες» παρά το γεγονός ότι ήταν αδιάφορες μπήκαν αποφασισμένες να κάνουν τη… ζημιά στη «βασίλισσα» και άνοιξαν το σκορ με τέρμα του Ματιέ ένα λεπτό πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Ο Σέρχιο Ράμος σκόραρε εκ νέου μετά το Τσάμπιονς Λιγκ και ισοφάρισε για τη Ρεάλ στο 59′ μετά από κεφαλιά-πάσα του Ρονάλντο .

Και ενώ η ομάδα του Αντσελότι πίστευε ότι πλέον το παιχνίδι είναι δικό της, ήρθε στο 65′ ο Παρέχο για να δώσει ξανά το προβάδισμα στη Βαλένθια. Τελικά η Ρεάλ κατάφερε να διασώσει τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας στις καθυστερήσεις με υπέροχο τακουνάκι του Ρονάλντο στη κίνηση για να πάρουν το βαθμό και να περιμένουν νίκη της Μπαρτσελόνα την τελευταία αγωνιστική απέναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτης για να ελπίζουν στον τίτλο ενώ είχε και ευκαιρία για μία απίστευτη ανατροπή με μία ευκαιρία του Μοράτα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο παιχνίδι που έγινε νωρίτερα, Σεβίλλη και Βιγιαρεάλ έμειναν στο 0-0 στην έδρα της πρώτης, ένα αποτέλεσμα το οποίο βόλεψε και τις δύο καθώς διατηρήθηκαν κοντά στις θέσεις της Ευρώπης.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΡΕΑΛ: Ντιέγκο Λόπεθ, Καρβαχάλ, Βαράν, Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο, Τσάμπι Αλόνσο, Ιγιαραμέντι, Ίσκο, Μπέιλ, Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Ντιέγκο Άλβες, Ζοάο Περέιρα, Ματιέ, Ρικάρντο Κόστα, Μπερνάτ, Σεϊντού Κεϊτά, Φουέγο, Ντάνι Παρέχο, Φεγκουλί, Εντουάρντο Βάργκας, Πάκο Αλκάθερ.

Τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Ράγιο Βαγιεκάνο – Μπιλμπάο 0-3 (20′ Σαν Χοσέ, 30′ Ντε Μάρκος, 74′ Αντέρ Ερέρα)

Σάββατο

Μπαρτσελόνα – Χετάφε 2-2 (23′ Μέσι, 67′ Αλέξις Σάντσες / 37′ και 92′ Λαφίτα)

Μάλαγα – Έλτσε 0-1 (11′ Γκάρι Ροντρίγκες)

Οσασούνα – Θέλτα 0-2 (20′ και 34′ Νολίτο)

Βαγιαδολίδ – Εσπανιόλ 1-0 (20′ Αντόνιο Ρουκάβινα)

Κυριακή

Αλμερία – Μπέτις 3-2 (52′ Όσκαρ Ντίαθ, 77′ Αλέις Βιντάλ, 94′ Αζίζ / 60′ Μπράιαν Ροντρίγκες, 71′ Σάλβα Σεβίγια)

Λεβάντε – Ατλέτικο 2-0 (7 αυτ. Φιλίπε Λουίς, 69′ Νταβίντ Μπαράλ)

Σεβίλλη – Βιγιαρεάλ 0-0

Ρεάλ – Βαλένθια 2-2 (59′ Σέρχιο Ράμος, 92′ Κρ. Ρονάλντο / 44′ Ματιέ, 65′ Παρέχο)