Με… καυτό Σπανούλη «διέλυσε» τον Άρη!

Με τον Βασίλη Σπανούλη «καυτό» στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός… σκόρπισε στο ΣΕΦ τον Άρη (77-44) με επιμέρους σκορ στο δεύτερο ημίχρονο 44-17 και έκανε το 1-0 στην σειρά για την πρώτη φάση των πλέι οφ! Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων στην Θεσσαλονίκη μεθαύριο Πέμπτη (8/5, 5.30 μ.μ.)

Οι «ερυθρόλευκοι» δυσκολεύτηκαν από τους «κίτρινους» για ένα ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα και με τον Σπανούλη εξαιρετικό δημιουργικά και εκτελεστικά, ήταν καταιγιστικοί. Ο Άρης δεν μπόρεσε να ακολουθήσει ούτε λεπτό στην τρίτη και στην τέταρτη περίοδο τον ρυθμό της ομάδας του Πειραιά και… κατέρρευσε.

Ο Άρης με «κλειστή» άμυνα άρχισε καλύτερα το ματς από τον Ολυμπιακό, που ξεκίνησε χωρίς τον Βαγγέλη Μάντζαρη και στην θέση του πόιντ γκαρντ τον Μάρντι Κόλινς, και με επτά πόντους του Μιχάλη Πελεκάνου και καλάθι του Λευτέρη Μποχωρίδη προηγήθηκε με 14-13 στο 7’. Με την είσοδο των Γιώργου Πρίντεζη, Μάντζαρη, οι «ερυθρόλευκοι» βελτίωσαν την άμυνα τους, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και σκόραραν μέσα από την ρακέτα και με σερί 9-0, ξέφυγαν με 22-14 στις αρχές της δεύτερης περιόδου.

Με πέντε σερί πόντους του Μάντζαρη (δίποντο και τρίποντο) ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ξανά με 8 (27-19) στο 14’ και με νέο τρίποντο του διεθνούς πλέι μέικερ με 9 (30-21) στο 16’. Οι «κίτρινοι», ωστόσο, με τον Μποχωρίδη να δημιουργεί και τον Πελέκανο να είναι ασταμάτητος (12 πόντοι με 2 τρίποντα) μείωσε την διαφορά στους έξι (33-27) με το τέλος του πρώτου μέρους και στους τέσσερις (33-29) με καλάθι του Αλέξανδρου Βεζένκοφ με την έναρξη του δεύτερου.

Από εκείνο το σημείο και μετά, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την πίεση στην άμυνα και τους με τον Βασίλη Σπανούλη να παίρνει… φωτιά τόσο δημιουργικά, όσο και εκτελεστικά κυριάρχησαν πλήρως στο παρκέ. Με σερί 10-0 με 3 πόντους, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο του αρχηγού του, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 43-29 στο 24’. Με ακόμη πέντε πόντους και μια ασίστ του Σπανούλη και τρίποντο του Κόλινς, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (53-31) στο 27’ και ενώ το επιμέρους σκορ από τις αρχές της τρίτης περιόδου είχε γίνει 20-2!

Τον Σπανούλη ακολούθησαν σε απόδοση οι Γιώργος Πρίντεζης, Μάρντι Κόλινς. Οι Πελεκάνος και Μποχωρίδης διακρίθηκαν από τους ηττημένους, αλλά μόνο στο πρώτο ημίχρονο, καθώς στο δεύτερο οι «κίτρινοι» δεν… εμφανίστηκαν στο παρκέ του ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 33-27, 63-35, 77-44.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 3 (1), Ντάνστον 7, Σπανούλης 18 (4/4 διπ., 3/5 τριπ., 5 α.), Περπέρογλου, Παπαπέτρου 8, Σλούκας 4, Κόλινς 13 (2), Σίμονς, Πρίντεζης 16 (2), Μάντζαρης 8 (2), Καββαδάς Λοτζέσκι.

ΑΡΗΣ (Μίνιτς): Μποχορίδης 8, Πελεκάνος 12 (2), Γκίκας, Ασημακόπουλος, Πουλιανίτης, Χαρίσης 4, Λαρεντζάκης, Βεζένκοφ 12 (2), Σαρικόπουλος 6, Μούρτος 2, Χαντ, Τσακαλέρης.