«Πάνθηρας» στο τέλος, έκανε το 1-0!

Ο Πανιώνιος είχε περισσότερες λύσεις και δυνάμεις στην τελευταία περίοδο (23-16 το επιμέρους σκορ), νίκησε στην Νέα Σμύρνη τον ΚΑΟΔ (83-73) και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι οφ!

Οι «κυανέρυθροι» διατήρησαν το πλεονέκτημα της έδρας και οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν πάλι μεθαύριο Πέμπτη (8/5, 4 μ.μ.) στην Δράμα.

Ο Πανιώνιος με καλύτερη άμυνα ειδικά στην περιφέρεια, κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση και ευστοχία από το τρίποντο (4/7 έναντι 0/4 του ΚΑΟΔ) είχε τον έλεγχο στην πρώτη περίοδο. Με τον Λάντον Μίλμπουρν να σκοράρει και τους οκτώ πόντους του «Ιστορικού» στο πρώτο τρίλεπτο, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με νταμπλ σκορ στο 3’ (8-4) και στο 5’ και 30’’ (12-6). Με τρίποντο του Μάριου Μπατή από τα 7,5 μέτρα στο τέλος του χρόνου της επίθεσης οι «κυανέρυθροι» ξέφυγαν με 7 (19-12) λίγο πριν το 8’ και με την ίδια διαφορά 40’’ πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με τρίποντο του Κέβιν Λάνγκφορντ (23-16).

Η πρώτη περίοδος τελείωσε με την ομάδα της Δράμας στο -4 (23-19) μετά από τρεις βολές του Θοδωρή Ζάρα 17’’ πριν την λήξη. Με τον ΜακΚόλουμ να… ζεσταίνεται και να πετυχαίνει τους πρώτους επτά πόντους του Πανιωνίου στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 26-19 στο 11’, 28-21 ένα λεπτό αργότερα και λίγο πριν το 13’ με 30-23, μετά από τεχνική ποινή στον Έντιν Μπάβτσιτς, ο οποίος, όμως, ήταν ασταμάτητος στην συνέχεια.

Λόγω της αδυναμίας του να περιορίσει τον Βόσνιο ψηλό – που σκόραρε στο δεύτερο δεκάλεπτο 12 πόντους και τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 20 και 4/4 βολές, 5/5 δίποντα και 2/3 τρίποντα! – ο «Ιστορικός» παρότι συνέχισε να λειτουργεί καλά ομαδικά στην επίθεση, να είναι εύστοχος από το τρίποντο (9/14 συνολικά στο πρώτο μέρος) και προηγήθηκε με 10 (38-28) 3’ και 30’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους, ένιωσε… καυτή την ανάσα του ΚΑΟΔ με 44’’ να απομένουν για το τέλος του εικοσάλεπτου.

Με τρίποντο του Μπάβτσιτς οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν την διαφορά στους πέντε (44-39) και το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τους «κυανέρυθρους» στο +6 (45-39) μετά από βολή του ΜακΚόλουμ.

Με τρίποντο του Τζόουνς και νέο καλάθι του Μπάβτσιτς ο ΚΑΟΔ πλησίασε στον πόντο (45-44) στα πρώτα δευτερόλεπτα του δεύτερου ημιχρόνου και έχασε την ευκαιρία να περάσει μπροστά στο σκορ, λόγω δύο άστοχων βολών του Βόσνιο ψηλού. Ο Πανιώνιος ανέβασε την πίεση στην άμυνα του και προηγήθηκε δύο φορές με πέντε (49-44 λίγο μετά το 22’ και 52-47 με καλάθι από επιθετικό ριμπάουντ του Σκορδίλη 4’ και 30’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου).

Την… σκυτάλη από τον Μπάβτσιτς για τους φιλοξενούμενους πήρε ο Τζεικόβαν Μπράουν και ο ΚΑΟΔ μείωσε δύο φορές ξανά στον πόντο (52-51 στο 27’ και 54-53 λίγο πριν το 28’). Με τέσσερις πόντους του ΜακΚόλουμ και καλάθι του Ντούβνιακ οι «κυανέρυθροι» προηγήθηκαν με πέντε (60-55) 1’ και 7’’ πριν την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, που τελείωσε με τον Πανιώνιο μόλις στο +3 (60-57) και να έχει στην περίοδο 0/5 τρίποντα, σε αντίθεση με ότι έγινε στο πρώτο ημίχρονο, που ήταν πολύ εύστοχος έξω από τα 6,75 μέτρα.

Το τρίποντο του Μαρκ Κάρτερ, το πρώτο του «Ιστορικού» στο δεύτερο ημίχρονο, στα πρώτα δευτερόλεπτα της τέταρτης περιόδου ήταν η αρχή του 9-0, που τον έφερε μπροστά στο σκορ με 12 (69-57) με 7’ και 15’’ να απομένουν για το τέλος του ματς και η έναρξη της κυριαρχίας του Πανιωνίου στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι «κυανέρυθροι» με χαμηλό σχήμα (με τον Γιάννη Αθανασούλα στο «τέσσαρα») έγιναν πιο γρήγοροι και αποτελεσματικοί σε άμυνα και επίθεση. Με γκολ φάουλ του ΜακΚόλουμ, καλάθι του Λάνγκφορντ, τρίποντο του Ντούβνιακ και επιμέρους σκορ 8-1 από λίγο πριν το 36’, προηγήθηκαν με 15 πόντους (77-62) 3’ και 25’’ πριν την λήξη του ματς.

Εκεί ουσιαστικά ο αγώνας κρίθηκε. Ο ΚΑΟΔ δεν είχε άλλη… βενζίνη, ενώ ο Πανιώνιος είχε βρει ρυθμό και αυτοπεποίθηση.

Οι ΜακΚόλουμ, Λάνγκφορντ και Ντούβνιακ ήταν οι καλύτεροι του «Ιστορικού», ενώ έδωσε λύσεις ειδικά στην άμυνα ο Γιάννης Αθανασούλας στην θέση «τέσσερα». Ο Μπάβτσιτς ήταν εκπληκτικός για τον ΚΑΟΔ όσο είχε δυνάμεις και τον ακολούθησε σε απόδοση ο Μπράουν.

Δεκάλεπτα: 23-19, 45-39, 60-57, 83-73
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 25 (7/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8/9 βολές, 4 ασίστ, 5 ριμπάουντ), Ντούβνιακ 10 (2), Κάρτερ 7 (2), Μίλμπουρν 11 (3), Αθανασούλας, Μπατής 11 (2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σκορδίλης 4, Λάνγκφορντ 9 (1), Μισέλ, Σίμτσακ, Σαλούστρος.
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης, Τζόουνς 12 (1), Στίγκερς, Μπράουν 15, Βον 4, Μάρκοβιτς 10, Σπυριδωνίδης, Μπάβτσιτς 29 (3), Ζάρας 3.