Ο ΠΑΟΚ δεν έμεινε χωρίς τρόπαιο στο φινάλε της σεζόν !

<p>Στον 28ο τελικό του Κυπέλλου στο χάντμπολ των γυναικών ο Δικέφαλος του Βορρά, παρουσία 300 φιλάθλων του στο κλειστό γυμναστήριο «Δ.Βικέλας» έβαλε τη σφραγίδα του, πανηγυρίζοντας στην παρθενική του συμμετοχή τον τίτλο κόντρα στην Αναγέννηση των 10 Κυπέλλων σε 18 τελικούς.</p>
<p>«Λαβωμένες» και οι δύο φιναλίστ, αφού ο μεν ΠΑΟΚ αποκλείστηκε από τη σειρά των τελικών χάνοντας την ευκαιρία να διεκδικήσει και φέτος το πρωτάθλημα, ενώ η Αναγέννηση παρά το πλεονέκτημα της έδρας είδε την Νέα Ιωνία να στέφεται πρωταθλήτρια, και το Κύπελλο ήταν το μόνο που είχε απομείνει για να ολοκληρωθεί επιτυχημένα η σεζόν.</p>
<p>Τελευταία ευκαιρία και για τις δύο να… σώσουν την παρτίδα σε ένα ματς χωρίς αύριο, όπως είχε ειπωθεί από τους πρωταγωνιστές μια μέρα πριν, κατά τη διάρκεια της συνέντευξης Τύπου, με μεγάλο νικητή τον «πρωτάρη» ΠΑΟΚ, που έδειξε αποφασιστικότητα στα τελευταία λεπτά, φτάνοντας πανάξια στη νίκη.</p>
<p>Αμφίρροπος και «κλειστός» ο τελικός στο πρώτο μέρος του, όπως μαρτυρά και το 10-9 του ημιχρόνου, με την Αναγέννηση να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα, παίρνοντας «αέρα» δύο τερμάτων στο ξεκίνημα της επανάληψης με 11-9 και 14-12. Μια διαφορά που ο Δικέφαλος φρόντισε να «μηδενίσει» άμεσα και με ένα σερί 3-0 να περάσει μπροστά με 15-14, διατηρώντας μέχρι και το φινάλε την πρωτοπορία.</p>
<p>Καλύτερα στημένες στον αγωνιστικό χώρο οι αθλήτριες της Γρηγορίας Γκόλια στο δεύτερο ημίχρονο, φρόντισαν να κλείσουν καλά τους διαδρόμους δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην Αναγέννηση, έχοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού. Μετά το 17-17 ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με δύο τέρματα (19-17, 20-18), μια διαφορά που αποδείχθηκε εν τέλει ασφαλείας. Στο 55ο λεπτό «τελείωσε» ουσιαστικά ο τελικός, με τον Δικέφαλο να «γράφει» το 21-18 αφήνοντας χωρίς τέρμα για πολλή ώρα τις Αρτινές που μείωσαν σε 21-20 στα 40 δεύτερα πριν από τη λήξη, δεν μπόρεσαν ωστόσο να κάνουν την ανατροπή, αφού το νέο τέρμα του ΠΑΟΚ στα 5 δεύτερα «σφράγισε» τη μεγάλη νίκη.</p>