Θα «καεί» το Καμπ Νου!

Ένα ματς, ένα πρωτάθλημα… Ατλέτικο Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα “στραβοπάτησαν” κόντρα σε Μάλαγα και Έλτσε αντίστοιχα κι έτσι ο φετινός τίτλος στην Ισπανία θα κριθεί στο μεταξύ τους ματς την τελευταία αγωνιστική στο Καμπ Νου. Εκτός διεκδίκησης η Ρεάλ, η οποία ηττήθηκε με 2-0 από την Θέλτα.

Δεν έχει προηγούμενο αυτό που συμβαίνει φέτος στην Primera Division! Μία αγωνιστική πριν από το φινάλε του πιο συγκλονιστικού πρωταθλήματος των τελευταίων ετών και οι τρεις διεκδικητές του τίτλου “στραβοπάτησαν” δίνοντας παράταση στο “θρίλερ” που βιώνουν φέτος οι χιλιάδες φίλοι τους.

Ας ξεκινήσουμε όμως από την… αυτοκαταστροφική Ρεάλ Μαδρίτης. Μετά από την απρόσμενη ισοπαλία κόντρα στην Βαγιαδολίδ, η “Βασίλισσα” υπέστη οδυνηρή εκτός έδρας ήττα από την Θέλτα με 2-0 και ουσιαστικά έμεινε εκτός διεκδίκησης του φετινού τίτλου.

Την ίδια ώρα η πρωτοπόρος Ατλέτικο Μαδρίτης υποδεχόταν στο “Βιθέντε Καλντερόν” την αδιάφορη Μάλαγα και η Μπαρτσελόνα δοκιμαζόταν στην έδρα της Έλτσε, η οποία “μάχεται” για τη σωτηρία της. Την ώρα που οι “μπλαουγκράνα” ήταν… κολλημένοι στο 0-0, οι “ροχιμπλάνκος” δεχόντουσαν γκολ στο 66′ με τον Σαμού. Η Ατλέτικο κατάφερε να ισοφαρίσει οκτώ λεπτά αργότερα με τον Άλντερβερελντ και αφού το “μηδέν” παρέμενε στο ματς της “Μπάρτσα” ήθελε ένα γκολ προκειμένου να πανηγυρίσει από απόψε την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Όμως, αυτό δεν ήρθε ποτέ αφού στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Καμπαγιέρο πραγματοποίησε σπουδαία απόκρουση μετά από το πλασέ του Αντριάν και το 1-1 παρέμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.

Έτσι λοιπόν, οι “γκέλες” της Ατλέτικο και της Μπαρτσελόνα δίνουν χαρακτήρα τελικού στο μεταξύ τους ματς στο “Καμπ Νου” για την τελευταία αγωνιστική της Primera. Η ομάδα της Μαδρίτης θέλει νίκη ή ισοπαλία για να στεφθεί πρωταθλήτρια ενώ οι Καταλανοί μόνο νίκη.