Μια ανάσα από τα πλέι οφ η Λαμποράλ

Η Λαμποράλ Κούτσα, δύο στροφές πριν από το τέλος της κανονικής περιόδου στο ισπανικό πρωτάθλημα, βρίσκεται πολύ κοντά στην είσοδό της στα πλέι οφ, μετά και τη νίκη της απέναντι στην Ομπραντόιρο με 83-72.

Στο ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της 32ης αγωνιστικής της ισπανικής λίγκας, η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο κατάφερε από το πρώτο κιόλας ημίχρονο να επιβάλλει τον ρυθμό της απέναντι στην Ομπραντόιρο του Βασίλη Ξανθόπουλου. Μετά από 20 αγωνιστικά λεπτά η Κούτσα είχε πάρει σαφές προβάδισμα με 40-28 και άντεξε στην αντεπίθεση που έκαναν οι φιλοξενούμενοι κατά την διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου. Έτσι η Κούτσα έφτασε στη νίκη με 83-72 και βρίσκεται εξαιρετικά κοντά στο να εξασφαλίσει την είσοδό της στα πλέι οφ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Αντρές Νοτσιόνι με 17 πόντους και τον ακολούθησε ο Φερνάντο Σαν Εμετέριο με 15 πόντους. Από την Ομπραντόιρο ξεχώρισε ο Ράθα Λουθ με 14 πόντους. Ο Βασίλης Ξανθόπουλος είχε μικρή συμμετοχή, μιας και πάτησε παρκέ μόλις για 3:36 και έμεινε άποντος.