Ντέρμπι και ΚΠΡ για τον… παράδεισο!

13 Μαΐου 2014

Η ΚΠΡ… έκλεισε θέση στον μεγάλο τελικό των πλέι οφ ανόδου στην Τσάμπιονσιπ, μετά την επιτυχία της εντός έδρας με 2-1 (με δυο γκολ του Αουστίν) στην παράταση (1-1 κανονική διάρκεια, 0-0 το πρώτο ματς) κόντρα στην Γουΐγκαν! Οι Λονδρέζοι θα παίξουν στο «Γουέμπλεϊ» κόντρα στην Ντέρμπι, η οποία απέκλεισε την Μπράιτον, με «έπαθλο» μια θέση στον… παράδεισο της Πρέμιερ Λιγκ!

Η ΚΠΡ έφτασε στην πρόκριση με ανατροπή… Η Γουΐγκαν κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 9’ με τον Πέρχ και η γηπεδούχος ισοφάρισε στο 73’ με πέναλτι του Αουστίν! Το 1-1 έμεινε μέχρι το 90’ και έτσι οδηγηθήκαμε στην παράταση, μετά το 0-0 στον πρώτο αγώνα, αφού δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Τελικά στον έξτρα χρόνο η ΚΠΡ πέτυχε το «χρυσό» γκολ στο 97’, ξανά με τον Αουστίν!

Απευθείας από την Τσάμπιονσιπ ανέβηκαν στην Πρέμιερ Λιγκ Λέστερ και Μπέρνλι, που πήραν τις δυο πρώτες θέσεις στην κανονική βαθμολογία. Οι τέσσερις ομάδες που… μπήκαν στα πλέι οφ πήραν τις θέσεις 3-6 (Ντέρμπι, ΚΠΡ, Γουΐγκαν, Μπράιτον)...