Το πρόγραμμα του Φεστιβάλ Αθηνών και Επιδαύρου: Τι θα δούμε φέτος

14 Μαΐου 2014

Το Φεστιβάλ Αθηνών επιστρέφει το καλοκαίρι του 2014 με ένα πλούσιο πρόγραμμα 



Το Θέατρο στο Φεστιβάλ Αθηνών 2014 


Το Φεστιβάλ Αθηνών και Επιδαύρου σηκώνει τη φετινή αυλαία , σταθερό στις αρχές που θέσαμε για πρώτη φορά σε αυτή την αίθουσα πριν από εννέα χρόνια: τέχνη ποιότητας για όλους, χωρίς δημαγωγικές ευκολίες, ανάδειξη της σύγχρονης ελληνικής δημιουργίας, εμπιστοσύνη στις προτάσεις των νέων, ανοιχτός διάλογος με την τέχνη των άλλων χωρών. Ταυτόχρονα, ως ζωντανός θεσμός, το Φεστιβάλ διατηρεί ουσιαστική σχέση με τα ζητήματα της κοινωνίας. 


Έχοντας συμβάλει, όλα αυτά τα χρόνια, στην κάλυψη του χαμένου χρόνου σε σχέση με την επαφή μας με το ξένο καλλιτεχνικό γίγνεσθαι, κρίναμε σκόπιμο, σε αυτή την κρίσιμη συγκυρία, να δώσουμε έμφαση στην τέχνη των Ελλήνων δημιουργών. Έτσι, σε πείσμα των καιρών, παρουσιάζουμε φέτος 27 εγχώριες παραγωγές, ελληνικού και ξένου ρεπερτορίου (εικοσιτρείς στην Αθήνα, τρεις στα Επιδαύρια και μία στη Μικρή Επίδαυρο), πολλές εκ των οποίων υπογράφονται από νέους, πρωτοεμφανιζόμενους στο Φεστιβάλ σκηνοθέτες.

Παράλληλα, έχουν προσκληθεί 5 ξένες παραστάσεις, χαρακτηριστικές των σημερινών αισθητικών τάσεων.


Ιούνιος

1 & 3-5|6
ΜΟΥΣΙΚΗ
Εθνική Λυρική Σκηνή / ΠΙΕΤΡΟ ΜΑΣΚΑΝΙ, Καβαλερία Ρουστικάνα ΡΟΥΤΖΕΡΟ ΛΕΟΝΚΑΒΑΛΛΟ, Παλιάτσοι
ΗΡΩΔΕΙΟ

1-2/6
ΘΕΑΤΡΟ
Θέατρο σε τροχόσπιτο / Μια νύχτα χάρισμά σου Νο.2
ΚΟΡΕΑΤΙΚΗ ΑΓΟΡΑ

2-4/6
ΔΡΩΜΕΝΑ
We lost control/ Drog_a_Tek/Erasers
ΓΚΑΛΕΡΙ BERNIER/ELIADES

3/6
ΜΟΥΣΙΚΗ
Αφιέρωμα στον Ιάννη Ξενάκη 
Arditti Quartet - Στέφανος Θωμόπουλος πιάνο
ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (η )

6/6
ΜΟΥΣΙΚΗ
Αφιέρωμα στον Ιάννη Ξενάκη 
London Sinfonietta - Ryan Wigglesworth
ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (η )

8/6
ΜΟΥΣΙΚΗ
Αφιέρωμα στον Ιάννη Ξενάκη 
Ergon Ensemble - Νίκος Τσούχλος
ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (η )

9-10-11/6 & 15-16/6
ΘΕΑΤΡΟ
ΘΕΑΤΡΟ ΣΕ Α΄ ΕΝΙΚΟ / ΡΟΜΠΕΡΤ ΣΝΑΪΝΤΕΡ, Βρομιά
Σκηνοθεσία: Βαγγέλης Θεοδωρόπουλος - Ερμηνεία: Γιάννος Περλέγκας
ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (Αποθήκη )

10-11-12/6 & 15-16-17-18-19/6
ΘΕΑΤΡΟ
Θέατρο του Ήλιου - Αριάν Μνουσκίν / Οι ναυαγοί της Τρελής Ελπίδας (Αυγές )
ATHENS METROPOLITAN EXPO

11-12/6
ΧΟΡΟΣ
ΒΡΑΔΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΧΟΡΟΥ
Ελπίδα Ορφανίδου / Παπαγάλοι στο βυθό (21.00 )
trio 7d9 / Rush (22.00 )
ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (ε )

12/6
ΜΟΥΣΙΚΗ
Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης / Αφιέρωμα στον Φραντς Λιστ
ΗΡΩΔΕΙΟ

13-14/7
ΜΟΥΣΙΚΗ
Οι όπερες των ζητιάνων / ΘΕΟΦΡΑΣΤΟΥ ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΔΗ, Η κόρη της καταιγίδος
ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (η )

13-14/6
ΔΡΩΜΕΝΑ
Αποχαιρετισμός / Επιμέλεια: Θέμις Μπαζάκα, Μαρίνα Φωκίδη
KUNSTHALLE ATHENA

13-17/6
ΘΕΑΤΡΟ
Θωμάς Μοσχόπουλος / Μέδουσα - Σχέδια και αυτοσχεδιασμοί για σχεδίες και ναυάγια
ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (δ )

15-16/6
ΧΟΡΟΣ
Κολλεκτίβα Χορού Lemurius / Υπερπαραγωγή
ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (ε )

17-19/6
ΧΟΡΟΣ
Zeynep Tanbay Dans Projesi / Araz
ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (η )

17/6
ΜΟΥΣΙΚΗ
Ήχοι του Κόσμου - Mουσική αφύπνιση / Lamia Bedioui, Orchester Med Fusion, El Tanbura
ΤΕΧΝΟΠΟΛΙΣ

18/6
ΘΕΑΤΡΟ
Νιζίνσκυ: Είμαι μια μαριονέτα του Θεού… / Σκηνοθεσία: Σταύρος Τσακίρης
ΗΡΩΔΕΙΟ

20-21-22/6
ΘΕΑΤΡΟ
ΘΕΑΤΡΟ ΣΕ Α΄ ΕΝΙΚΟ / Νάρκισσος 
Σκηνοθεσία: Έλενα Πέγκα - Ερμηνεία: Άγγελος Παπαδημητρίου 
ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (ε )

22-25/6
ΘΕΑΤΡΟ
Socιetas Raffaello Sanzio - Ρομέο Καστελλούτσι / Περί της εννοίας του προσώπου του Υιού του Θεού
ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (η )

22-23/6
ΧΟΡΟΣ
Ομάδα Χορού Μαγκύ Μαρέν / May B
ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (δ )

23-27/6
ΘΕΑΤΡΟ
ΘΕΑΤΡΟ ΣΕ Α΄ ΕΝΙΚΟ / ΜΑΡΙΑΣ ΕΥΣΤΑΘΙΑΔΗ, Δαίμονας, Sostenuto assai cantabile
Σκηνοθεσία - Ερμηνεία: Ρούλα Πατεράκη
ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΗΣ ΘΕΑΤΡΟ

25-26/6
ΧΟΡΟΣ
Ομάδα Σύγχρονου Χορού Πέρσας Σταματοπούλου / Κοίτα με
ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (ε )

26/6
ΜΟΥΣΙΚΗ
Φιλαρμονική της Σκάλας του Μιλάνου - Σεμιόν Μπιτσκόφ / Αφιέρωμα στον Γκούσταβ Μάλερ
ΗΡΩΔΕΙΟ

27-28-29/6
ΧΟΡΟΣ
Ομάδα Χορού Μαγκύ Μαρέν / Salves
ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (δ )

28-29-30/6 & 1/07
ΘΕΑΤΡΟ
Κριστόφ Βαρλικόφσκι / (A )pollonia
ΣΤΕΓΗ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ & ΤΕΧΝΩΝ 

28-29/6
ΔΡΩΜΕΝΑ
Prises Reprises /Ντενί Μαριότ
ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (η )

29-30/6
ΧΟΡΟΣ
The Plant collective / Double Take 
ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (ε )

29-30/6
ΘΕΑΤΡΟ
ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Κρήτης - Γιάννης Κακλέας / ΚΑΡΛΟ ΓΚΟΛΝΤΟΝΙ, Υπηρέτης δύο αφεντάδων
ΗΡΩΔΕΙΟ

Ιούλιος

3-4-5/7
ΧΟΡΟΣ 
The Forsythe Company / Yes we can't
ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (δ )

3-4-5/7
ΘΕΑΤΡΟ
ΘΕΑΤΡΟ ΣΕ Α΄ ΕΝΙΚΟ / Μέλπω Αξιώτη - Η μεταμόρφωση της χρυσαλλίδας 
Σκηνοθεσία: Νίκος Χατζόπουλος - Ερμηνεία: Σοφία Σεϊρλή
ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (ε )

3-4-5/7
ΘΕΑΤΡΟ
Ομάδα Mag / Πολεοδομία #1: Αυτοβιογραφία (Τόμας Μπέρνχαρντ )
ΑΣΚΤ

4/7
ΟΠΕΡΑ
Le Cercle de l'Harmonie / ΒΟΛΦΓΚΑΝΓΚ ΑΜΑΝΤΕΟΥΣ ΜΟΤΣΑΡΤ, Ιδομενέας (ΟΠΕΡΑ ΚΟΝΤΣΕΡΤΑΝΤΕ )
ΜΜΑ (Αίθουσα Χρήστος Λαμπράκης )

5/7
ΘΕΑΤΡΟ
Άρης Ρέτσος / Θρόνος Ατρειδών
ΗΡΩΔΕΙΟ
6/7
ΟΠΕΡΑ
Latinitas Nostra / ΚΛΑΟΥΝΤΙΟ ΜΟΝΤΕΒΕΡΝΤΙ, Η στέψη της Ποππαίας 
ΣΤΕΓΗ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ & ΤΕΧΝΩΝ 

7-8-9/7
ΘΕΑΤΡΟ
Ομάδα Mkultra / Πολεοδομία #2: Μια εκδρομή
9ο&34ο ΓΥΜΝ-ΛΥΚΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

7-8-9/7
ΘΕΑΤΡΟ
Kolyada Teatr - Νικολάι Κολυάντα / ΟΥΙΛΛΙΑΜ ΣΑΙΞΠΗΡ, Άμλετ
ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (η )

8-9-10/7
ΘΕΑΤΡΟ
ΘΕΑΤΡΟ ΣΕ Α΄ ΕΝΙΚΟ / ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗ, Το παρτάλι 
Σκηνοθεσία: Στέλιος Κρασανάκης - Ερμηνεία: Χρήστος Στέργιογλου
ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (ε )

9-10/7
ΘΕΑΤΡΟ
ΟΥΑΖΝΤΙ ΜΟΥΑΟΥΑΝΤ / Γυναίκες 
έργο βασισμένο στις τραγωδίες του Σοφοκλή Αντιγόνη, Ηλέκτρα, Τραχίνιαι
ΗΡΩΔΕΙΟ

10-11-12/7
ΘΕΑΤΡΟ
Ομάδα Nova Melancholia / Πολεοδομία #3: Πρώτος στοχασμός: Περί όσων μπορούν να τεθούν εν αμφιβόλω 
ΓΑΛΛΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΑΘΗΝΩΝ

11/7
ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ
ΓΥΜΝΑ ΧΕΡΙΑ / Ένα ντοκιμαντέρ για τον μεγάλο έλληνα μαέστρο Δημήτρη Μητρόπουλο
ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (η )

11-12-13/7
ΘΕΑΤΡΟ
Ομάδα Vasistas - Αργυρώ Χιώτη / Spectacle
ΕΜΣΤ

12 & 14/7
ΟΠΕΡΑ
Όπερα του Θεάτρου Μπολσόι / ΠΙΟΤΡ ΙΛΙΤΣ ΤΣΑΪΚΟΦΣΚΙ, Ευγένιος Ονιέγκιν
ΜΜΑ (Αίθουσα Τριάντη )

13/7
ΜΟΥΣΙΚΗ
Συμφωνική Ορχήστρα του Θεάτρου Μπολσόι - Βασίλι Σινάισκι / Έργα Ραχμάνινοφ, Ντβόρζακ
ΜΜΑ (Αίθουσα Τριάντη )

13-14-15/7
ΘΕΑΤΡΟ
ΘΕΑΤΡΟ ΣΕ Α΄ ΕΝΙΚΟ / Κλυταιμνήστρα - Χώρος Ε΄
Σκηνοθεσία: Άντζελα Μπρούσκου - Ερμηνεία: Φιλαρέτη Κομνηνού ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (ε )

14-17/7
ΘΕΑΤΡΟ
Εταιρεία Θεάτρου Pequod / Υπόθεση εργασίας Σκηνοθεσία Δημήτρης Ξανθόπουλος
ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (δ )

15-16-17/7
ΘΕΑΤΡΟ
Ομάδα Χάπι Έντ / Πολεοδομία #4: Η ταράτσα του Αυτόχειρα
ΓΑΛΛΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΑΘΗΝΩΝ

15/7
ΜΟΥΣΙΚΗ
Κρατική Ορχήστρα Αθηνών - Βασίλης Χριστόπουλος / Αφιέρωμα στον Γκούσταβ Μάλερ
ΗΡΩΔΕΙΟ

16-17-18/7
ΘΕΑΤΡΟ
Πειραματική σκηνή του ΘΟΚ / Λίγο ακόμα Σκηνοθεσία: Φώτης Νικολάου & Θανάσης Γεωργίου
ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (η )

18-19-20/7
(23.00 )
ΘΕΑΤΡΟ
ΘΕΑΤΡΟ ΣΕ Α΄ ΕΝΙΚΟ / ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗ, Όνειρο στο κύμα 
Σκηνοθεσία - Ερμηνεία: Θανάσης Σαράντος
ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (ε )

18-19-20/7
ΘΕΑΤΡΟ
Ομάδα Projector / Πολεοδομία #5: Ταξίδι με τρένο 
ΜΕΓΑΡΟ ΟΣΕ

19-20/7
ΧΟΡΟΣ
Ρεσιτάλ Χορού της Συλβί Γκιλλέμ / Χορογραφίες Φόρσαϊθ, Εκ, Κύλιαν 
ΗΡΩΔΕΙΟ

Εικαστικά

15/4 - 10/10
The Last Grand Tour/ Σύγχρονοι περιηγητές στην Ελλάδα
ΕΚΘΕΣΗ
ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΥΚΛΑΔΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ

15/55 - 31/7
Arrgh! (Τέρατα & σημεία στη μόδα )
ΕΚΘΕΣΗ
ΜΟΥΣΕΙΟ ΜΠΕΝΑΚΗ (Κτίριο Πειραιώς )

1/66 - 20/7
Αερνάουτ Μικ / Pulverous / Mock-Up 
ΒΙΝΤΕΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 (Α )

16-17/6
Νταγκ Άιτκεν / Black Mirror
ΕΙΚΑΣΤΙΚΗ ΠΕΡΦΟΡΜΑΝΣ
ΠΕΙΡΑΙΑΣ

19 & 20/6
Νταγκ Άιτκεν / Black Mirror
ΕΙΚΑΣΤΙΚΗ ΠΕΡΦΟΡΜΑΝΣ
ΥΔΡΑ

Φεστιβάλ Επιδαύρου

1-2/7
ΘΕΑΤΡΟ
Θεατρική Διαδρομή - Πέτρος Φιλιππίδης / ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΗ, Ειρήνη
ΕΠΙΔΑΥΡΟΣ

1-2/7
ΜΟΥΣΙΚΗ
Συναυλία με τον Νίκο Πορτοκάλογλου / Ρεμίξ
ΜΙΚΡΗ ΕΠΙΔΑΥΡΟΣ

8-9/6
ΘΕΑΤΡΟ
ΚΘΒΕ - Γιάννης Ρήγας & Γρηγόρης Καραντινάκης / Μικρά Διονύσια
ΕΠΙΔΑΥΡΟΣ

8-9/7
ΜΟΥΣΙΚΗ
Συναυλία με τη Μόνικα
ΜΙΚΡΗ ΕΠΙΔΑΥΡΟΣ

15-16/7
ΘΕΑΤΡΟ
Εθνικό Θέατρο - Σταμάτης Φασουλής / Σκηνοβάτες
ΕΠΙΔΑΥΡΟΣ

15-16/7
ΜΟΥΣΙΚΗ
Συναυλία με τη Δήμητρα Γαλάνη και τον Vassiliko
ΜΙΚΡΗ ΕΠΙΔΑΥΡΟΣ

22-23/7
ΘΕΑΤΡΟ
Απλό Θέατρο - Αντώνης Αντύπας / ΕΥΡΙΠΙΔΗ, Μήδεια
ΕΠΙΔΑΥΡΟΣ

22-23/7
ΘΕΑΤΡΟ
Ο γνωστός μας άγνωστος κύριος Γκάτσος
Σκηνοθεσία: Μάνια Παπαδημητρίου
ΜΙΚΡΗ ΕΠΙΔΑΥΡΟΣ

29-30-31/7
ΘΕΑΤΡΟ
The Bridge Project / OΥΙΛΛΙΑΜ ΣΑΙΞΠΗΡ, Ριχάρδος Γ' με τον Κέβιν Σπέισυ 
Σκηνοθεία: Σαμ Μέντες
ΕΠΙΔΑΥΡΟΣ

5-6/8
ΘΕΑΤΡΟ
Εθνικό Θέατρο - Μιχαήλ Μαρμαρινός / ΕΥΡΙΠΙΔΗ, Ηρακλής μαινόμενος
ΕΠΙΔΑΥΡΟΣ

Πληροφορίες

ΩΔΕΙΟ ΗΡΩΔΟΥ ΑΤΤΙΚΟΥ 
(Στάση Μετρό Ακρόπολη )
Τηλ.: 210 3241807

ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 
(Στάση ΗΣΑΠ Καλλιθέα )

ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΘΗΝΩΝ
(Στάση Μετρό Μέγαρο Μουσικής )
Τηλ.: 210 7282333

ΣΤΕΓΗ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ & ΤΕΧΝΩΝ / Ίδρυμα Ωνάση 
Λ. Συγγρού 107-109
(Στάση Μετρό Συγγρού-Φιξ )
Τηλ.: 213 0 178000

ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΗΣ ΘΕΑΤΡΟ
Ακαδήμου 13, Κεραμεικός
Τηλ.: 210 5231131

ΤΕΧΝΟΠΟΛΙΣ ΔΗΜΟΥ ΑΘΗΝΑΙΩΝ
Πειραιώς 100
(Στάση Μετρό Κεραμεικός )
Τηλ.: 210 3461589

ΕΘΝΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΤΕΧΝΗΣ
(Κτίριο Ωδείου Αθηνών )
Βασ. Γεωργίου Β' 17-19 & Ρηγίλλης 
(Στάση Μετρό Ευαγγελισμός )
Τηλ.: 210 9242111-3

ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΥΚΛΑΔΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ
Νεοφύτου Δούκα 4 / Βασ. Σοφίας & Ηροδότου 1 
(Στάση Μετρό Ευαγγελισμός )
Τηλ.: 210 7228321

ΜΟΥΣΕΙΟ ΜΠΕΝΑΚΗ
Πειραιώς 138 & Ανδρονίκου
Τηλ.: 210 3453111

KUNSTHALLE ATHENA
Κεραμεικού 28 
(Στάση Μετρό Μεταξουργείο )

ΚΟΡΕΑΤΙΚΗ ΑΓΟΡΑ
Έναντι της εισόδου του αρχαιολογικού χώρου του Κεραμεικού 

ΑΡΧΑΙΟ ΘΕΑΤΡΟ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ
Αρχαιολογικός χώρος Ασκληπιείου Επιδαύρου
Τηλ.: 27530 22026, 27530 22096

ΜΙΚΡΟ ΘΕΑΤΡΟ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ
Παλαιά Επίδαυρος - Αργολίδα

ΕΚΔΟΤΗΡΙΑ ΦΕΣΤΙΒΑΛ
Πανεπιστημίου 39 (εντός στοάς Πεσμαζόγλου )
Τηλ.: 210 3272000
Ώρες λειτουργίας
Δευτέρα-Παρασκευή: 08.30-16.00
Σάββατο: 09.00-14.30

Περισσότερες πληροφορίες & αγορά εισιτηρίων on line
www.greekfestival.gr

Άλλα σημεία πώλησης:
Αλυσίδα βιβλιοπωλείων ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΔΑΚΗΣ 
Bιβλιοπωλεία ΠΑΠΑΣΩΤΗΡΙΟΥ 

Προνομιακά πακέτα εισιτηρίων
Έναρξη προπώλησης: 9 Μαΐου 2011 

Ώρα έναρξης παραστάσεων: 21.00

 
 
ΜΟΙΡΑΣΟΥ ΤΟ! :
ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΟΥΣ
ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
Edgar Wallace
Η Σκέψη της ημέρας
3:17 Edgar Wallace