Πέρασε… η Οστάνδη

Τι και αν έχει γίνει γνωστό πως η Οστάνδη δεν εξασφάλισε άδεια για τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις; Αυτή κατάφερε και νίκησε 7-6 στα πέναλτι την Κορτράικ στη ρεβάνς στο πλαίσιο του «τελικού» των πλέι οφ στις θέσεις 7-14 και θα δώσει νέο μπαράζ με την 4η από το γκρουπ για τον τίτλο… Το πρώτο ματς έληξε 2-2, όσο και το πρώτο (ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ) και έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Στον έξτρα χρόνο δεν άλλαξε κάτι και η γηπεδούχος κατάφερε να νικήσει από την… άσπρη βούλα με 7-6!

Στη κανονική διάρκεια η Κορτράικ προηγήθηκε με πέναλτι του Ντε Σμετ στο 54’, ενώ ο Βιλμέ ισοφάρισε σε 1-1 στο 71’. Ο Κουλιμπαλί έδωσε προβάδισμα στην φιλοξενούμενη στο 89’, αλλά η Κορτράικ δέχτηκε γκολ στο 90’ από τον Γιονκχερ!!!

Να θυμίσουμε πως οι δυο ομάδες πήραν τις δυο πρώτες θέσεις στους ισάριθμους ομίλους που χωρίστηκαν οι ομάδες οι οποίες τερμάτισαν στην κανονική περίοδο στις θέσεις 7-14. Έτσι, έπαιξαν μεταξύ τους νέο μπαράζ και η νικήτρια (Οστάνδη) θα αντιμετωπίζει την 4η από τα πλέι οφ τίτλου για ένα εισιτήριο στο Γιουρόπα Λιγκ! Όπως είπαμε, όμως, η Οστάνδη δεν πήρε άδεια…

Αναλυτικά οι βαθμολογίες των δυο ομίλων για τις θέσεις 7-14…

16. Μονς 22
-Από τις θέσεις 1-6 παίζουν στα πλέι οφ τίτλου…
-Από τις θέσεις 7-14 παίζουν στα πλέι οφ, με τη νικήτρια να δίνει μπαράζ με την 4η από τα πλέι οφ τίτλου για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο…
-Οι δυο τελευταίες ομάδες, έπαιξαν μεταξύ τους μπαράζ παραμονής (πέντε ματς σε μίνι πρωτάθλημα) και 15η ξεκίνησε με 3 βαθμούς. Η κερδισμένη (Λεουβέν) θα παίξει εκ νέου μπαράζ με την 2η, την 3η και την 4η από την β’ κατηγορία, ενώ η χαμένη (Μονς) υποβιβάζεται…