Πρεμιέρα με ήττα για την Εθνική

Χωρίς πίεση στο σερβίς και με επιθετικά προβλήματα (δέχθηκε 13 μπλοκ), παρουσιάστηκε η Εθνική Ανδρών στον πρώτο της αγώνα για τον προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Η γαλανόλευκη έκανε αρκετά λάθη και ηττήθηκε με 3-0 από την Εσθονία. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γιώργος Τζιουμάκας που αντικατέστησε τον Τζούριτς στο τρίτο σετ και η Εθνική βρέθηκε κοντά στην ανατροπή.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με την Ελλάδα να παίρνει το προβάδισμα μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (15-17). Η Εσθονία ισοφάρισε στο 22-22 και πήγε πρώτη σε σετ μπολ (24-23) ο Πρωτοψάλτης ισοφάρισε, αλλά ακολούθησαν λάθη για την γαλανόλευκη που έμεινε πίσω.

Τα μπλοκ της Εσθονίας και τα λάθη της Εθνικής συνεχίστηκαν και παρά την αλλαγή πασαδόρου (Ο Κουρνέτας μπήκε στη θέση του Φιλίποφ στο 14-10), η διαφορά έφτασε στους 6 (17-11). Η Εθνική ξεκίνησε μια αντεπίθεση και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 18-18 με μπλοκ του Πετρέα στον πρώτο χρόνο. Όμως η Εσθονία πήρε και πάλι κεφάλι με τρεις πόντους όταν ο Τζούριτς δέχθηκε το μπλοκ για τη 22-19. Η Ελλάδα δεν αντέδρασε και έχασε και το δεύτερο σετ.

Το ματς φαινόταν χαμένο μέχρι που μπήκε ο Τζιουμάκας στο 11-7 του τρίτου σετ στη θέση του Τζουριτς. Ο διαγώνιος της Κούνεο και πρωταγωνίστησε στην ανατροπή από το 18-10 σε 23-23. Η Εθνική πάλεψε με Κοκκινάκη και Πρωτοψαλτη να πάρει το σετ, αλλά μια επίθεση άουτ του Τζιουμάκα χάρισε το ματς στην Εσθονία.

Τα σετ: 3-0 (26-24, 25-21, 27-25)

*Οι πόντοι της Εσθονίας προήλθαν από 2 άσσους, 35 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 0 άσσους, 41 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων

ΕΣΘΟΝΙΑ (Κρέτου): Πούπαρτ 9 (7/17 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 44% υπ – 13% άριστες), Κρέεκ 8 (5/8 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τομπάλ Κερτ 5 (5 μπλοκ), Τζουκχάμι 11 (10/20 επ, 1 μπλοκ, 67% υπ – 12% άριστες), Βέννο 9 (7/17 επ, 2 μπλοκ), Αγκάνιτς 5 (3/4 επ, 2 μπλοκ) / Πίκμπεργκ (λ, 59% υπ – 6% άριστες), Τέππαν, Ταχτ 3 (3/4 επ, 67% υπ – 17% άριστες), Τομπάλ Αντρές

ΕΛΛΑΔΑ (Δρίκος): Τζούριτς 9 (9/24 επ), Αρμενάκης 9 (6/12 επ, 3 μπλοκ), Πετρέας 5 (4/9 επ, 1 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1 μπλοκ), Κοκκινάκης 5 (4/12 επ, 1 μπλοκ, 88% υπ – 24% άριστες), Πρωτοψάλτης 13 (11/20 επ, 2 μπλοκ, 72% υπ – 24% άριστες) / Στεφάνου (λ, 79% υπ – 14% άριστες), Κουρνέτας 1 (1 μπλοκ), Τζιουμάκας 6 (6/8 επ), Κουμεντάκης 1 (1/2 επ, 57% υπ – 14% άριστες)

Πηγή: volleynews.gr