Ένα δεκάλεπτο χρειάστηκε η Φενέρ για το 2-0

Η Φενέρμπαχτσε τα βρήκε «σκούρα» απέναντι στην Καρσίγιακα για ένα 30 λεπτά, αλλά η απόδοσή της στο τρίτο δεκάλεπτο, της χάρισε τη νίκη με 94-83 και έκανε έτσι το 2-0 στη σειρά.

Το ματς ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, με την Καρσίγιακα να είναι εκείνη που πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας ισχνό προβάδισμα με 44-45. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς «κλείδωσε» τη νίκη της κατά την διάρκεια της τρίτης περιόδου, οπότε και είχε επιμέρους σκορ 28-18 και απλά στο τελευταίο δεκάλεπτο η Φενέρ φρόντισε να διατηρήσει το προβάδισμά της και να φτάσει τελικά στη νίκη με 94-83 και να κάνει έτσι το 2-0 στην ημιτελική φάση των τουρκικών πλέι οφ.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την Φενέρ ήταν ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς με 22 πόντους και ο Μπο ΜακΚάλεμπ με 20 πόντους. Ο Καν Αλτιντίγκ έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του, αλλά οι 22 πόντοι που σημείωσε δεν έφταναν στην Καρσίγιακα.