Υποβιβασμός… σοκ για Χιμπέρνιαν

Η κακή χρονιά που έκανε η Χιμπέρνιαν στην Πρέμιερ Λιγκ, σφραγίστηκε με υποβιβασμό σοκ, καθώς στο μπαράζ παραμονής/ανόδου η Χάμιλτον έκανε την Κυριακή την μεγάλη ανατροπή, επικράτησε στη ρεβάνς, εκτός έδρας, με 4-3 στα πέναλτι (2-0 η κανονική διάρκεια και η παράταση) και επέστρεψε στη μεγάλη κατηγορία μετά από τρία χρόνια…
Η ομάδα του Εδιμβούργου ολοκλήρωσαν μία 15ετή παρουσία στη μεγάλη κατηγορία της χώρας, με τον χειρότερο δυνατό τρόπο, καθώς στον πρώτο αγώνα των δυο ομάδων είχε νικήσει με 2-0 εκτός έδρας.

Οι «Ακαντέμικαλς» κατάφεραν τελικά να νικήσουν στη ρεβάνς με το ίδιο σκορ με γκολ 90’ από τον Αντρέουμ ενώ είχε προηγηθεί το τέρμα του Σκότλαντ στο 13’… Έτσι, οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Στον έξτρα χρόνο δεν άλλαξε κάτι. Στην διαδικασία των πέναλτι η Χάμιλτον ολοκλήρωσε τον άθλο, νικώντας με 4-3.

Να θυμίσουμε πως η Χάμιλτον βγήκε 2η στην Τσάμπιονσιπ και στα πλέι οφ ανόδου στην κατηγορία της απέκλεισε την Φόλκερκ (είχε βγει 3η και έβγαλε εκτός την 4η Κουίν Οφ Σάουθ) με 1-1 εκτός και νίκη 1-0 εντός. Η Χιμπέρνιαν ήταν 11η (προτελευταία) στην Πρέμιερ Σκωτίας, κάνοντας πολύ άσχημη σεζόν. Έτσι, Χάμιλτον και Χιμπάρνιαν παίζουν μεταξύ τους για θέση στην μεγάλη κατηγορία…