Με τη «σκούπα» στο χέρι ο ΠΑΟΚ!

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του ματς, παρά τις όποιες μικρές προσπάθειες του Πανιωνίου να επιστρέψει και με εξαιρετική απόδοση στο τελευταίο δεκάλεπτο ο “δικέφαλος” έφτασε στην άνετη νίκη με 81-63 και έκανε το 2-0 στη σειρά.

Ο ΠΑΟΚ είχε πλουραλισμό στην επίθεση, με τον Μιχάλη Τσαϊρέλη να έχει 14 πόντους, τους Βαγγέλη Μαργαρίτη και Ντι Τζέι Κούπερ με 13, τον Γιώργο Δέδα με 11 και τον Μαρκ Πέιν με 10 πόντους. Αντίθετα, ο Πανιώνιος δεν είχε τις ίδιες επιλογές και ταλαιπωρήθηκε κυρίως από τα άσχημα ποσοστά του στα τρίποντα, που έφτασαν το 22%. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου από την πλευρά τους είχαν 9/21 από την γραμμή των 6.75μ. και ποσοστό 43%.

Nωχελικό ήταν το ξεκίνημα τόσο του ΠΑΟΚ όσο και του Πανιωνίου στο δεύτερο ματς για την κατάκτηση της τρίτης θέσης. Οι δύο ομάδες ήταν εγκλωβισμένες στην επιθετική τους δυστοκία και έτσι μετά από τρία λεπτά στην αναμέτρηση, το σκορ ήταν ισόπαλο με 4-4. Η πρώτη… ανάσα ήρθε για τον ΠΑΟΚ με το τρίποντο του Λεωνίδα Κασελάκη για το 7-4. Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου, συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα αλλά με τον Πανιώνιο να βρίσκεται πάντα σε απόσταση αναπνοής και να μην αφήνει τον αντίπαλό του να ξεφύγει. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις από τον Μισέλ και κατάφεραν να πάρουν τα ηνία στην αναμέτρηση και να περάσουν μπροστά με 13-16 στο όγδοο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου να καλύψει την διαφορά και έτσι ο Πανιώνιος έκλεισε την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα με 15-18.

Η δεύτερη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στον ΠΑΟΚ. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έτρεξαν ένα σερί 6-0 και περασαν μπροστά με 25-21 στο 13ο λεπτό, με τον Πανιώνιο να δείχνει εγκλωβισμένος! Ο Πανιώνιος έβρισκε κάποιες παροδικές λύσεις, αλλά τον έλεγχο του ρυθμού τον είχε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος στα μισά της δεύτερης περίοδου ήταν μπροστά 32-25. Η ψαλίδα άνοιξε ακόμη περισσότερο για τους γηπεδούχους, καθώς στο 18ο λεπτό ο Βαγγέλης Μαργαρίτης ανέβασε την διαφορά στους δέκα πόντους και το 38-28. Ο Ούρος Ντούβνιακ έδωσε σημαντικές ανάσες στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, αλλά ο ΠΑΟΚ πήγε στα αποδυτήρια με το +7 και το 40-33.

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό που είχαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τέσσερις σερί πόντους, η διαφορά για τους γηπεδούχους εκτοξεύτηκε στο +11 και το 44-33. Ο ΠΑΟΚ είχε τα ηνία, αλλά ο Πανιώνιος δεν είχε διάθεση να καταθέσει τα όπλα και με αντεπίθεση κατάφερε να ροκανίσει την διαφορά και στο 28ο να έχει μειώσει σε 49-44. Ο ΠΑΟΚ ωστόσο δεν έχασε το προβάδισμα και στο τέλος της τρίτης περιόδου με γκολ φάουλ του Μιχάλη Τσαϊρέλη ήταν μπροστά με 55-48.

Το ματς πήρε “φωτιά” στην τελευταία περίοδο, με τον Πανιώνιο να μειώνει σε 59-57 στο 33ο λεπτό και έπειτα από τρίποντο του Κάρτερ. Ο Ντι Τζέι Κούπερ απάντησε με το ίδιο νόμισμα για τον ΠΑΟΚ, γράφοντας το 63-57 και ο Γιώργος Δέδαε και πάλι με τρίποντο έκανε το 66-57! Οι γηπεδούχοι είχαν τον ρυθμό, τον έλεγχο και τις πιο εύστοχες επιλογές στην επίθεση και έτσι με τρίποντο του Μιχάλη Τσαϊρέλη η διαφορά ανέβηκε στο 71-59! Αλλά ο ΠΑΟΚ δεν σταμάτησε εκεί, μιας και ο Κούπερ έγραψε το 74-59 στο 38ο λεπτό και λίγο αργότερα ο Μαρκ Πέιν “σφράγισε” τη νίκη της ομάδας του με 76-59! O ΠΑΟΚ επικράτησε με 81-63, έκανε το 2-0 στη  σειρά και πλέον θέλει μία ακόμη νίκη για να κατακτήσει την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα. Η σειρά μεταφέρεται τώρα στη Νέα Σμύρνη.

Πριν από την έναρξη του ματς κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Παναγιώτη Ποικιλίδη, ενώ ο Πρόεδρος του ΕΣΑΚΕ, Γιώργος Χαλβατζάκης βράβευσε τον Σούλη Μαρκόπουλο.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 40-33, 55-48, 81-63
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 10, Κούπερ 13 (3 τρ., 5 ασίστ, 6 ριμπάουντ), Χαραλαμπίδης 4, Τσόχλας 5(1), Βουτσίτσεβιτς 2, Τσαϊρέλης 14 (1 τρ., 7 ριμπ.), Δέδας 11(2), Μαργαρίτης 13(1 τρ., 7 ριμπ.), Καλλές, Μπόγρης 4, Κασελάκης 5(1), Λιάπης.
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 8, Σταμάτης, Ντούβνιακ 10(2), Κάρτερ 16(1), Μίλμπουρν 2, Αθανασούλας 6, Μπατής, Σπυρόπουλος, Λάνγκφορντ 14(1), Μισέλ 3, Σίμτσακ 4, Σαλούστρος.