ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΜΟΥΝΤΙΑΛ: 27 Μαΐου (vd)

Σαν σήμερα πριν από 80 χρόνια, ξεκινούσε στην φασιστική  Ιταλία του Μπενίτο Μουσολίνι το δεύτερο παγκόσμιο κύπελλο με ένα τελείως διαφορετικό σύστημα. Μετείχαν 16 ομάδες στην τελική φάση που μετά από κλήρωση έγιναν οκτώ ζευγάρια που έδωσαν νοκ-άουτ αναμετρήσεις για την πρόκριση στα προημιτελικά.

Για πρώτη φορά μάλιστα στην ιστορία του Μουντιάλ, ματς κρίθηκε στην ημίωρη παράταση.
Πάμε να δούμε τα οκτώ παιχνίδια που έγιναν ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ, 27 Μαΐου ταυτόχρονα σε οκτώ πόλεις της Ιταλίας.

Τορίνο: Αυστρία-Γαλλία 3-2 (το ματς που κρίθηκε στην παράταση, μετά από ισοπαλία 1-1 στο 90λεπτο).

Τεργέστη: Τσεχοσλοβακία-Ρουμανία 2-1 (η Ρουμανία προηγείτο στο ημίχρονο)

Φλωρεντία: Γερμανία-Βέλγιο 5-2 (Οι Γερμανοί που έχαναν 2-1 στο ημίχρονο, πέτυχαν τέσσερα γκολ στην επανάληψη, τα τρία με τον Έντμουντ Κόνεν.

Νάπολι: Ουγγαρία-Αίγυπτος 4-2 (Ισόπαλο 2-2 το ημίχρονο, με την Ουγγαρία να προηγείται με 2-0)

Ρώμη: Ιταλία-Η.Π.Α 7-1 (Τρία γκολ ο Άντζελο Σκιάβιο με τον θρυλικό εικονιζόμενο Τζουζέπε Μεάτσα να κλείνει το σκορ στο 90’)

Γένοβα: Ισπανία-Βραζιλία 3-1 (Μείωσε στην επανάληψη ο Λεονίντας για την Σελεσάο)

Μπολόνια: Σουηδία-Αργεντινή 3-2 (Προηγήθηκε 1-0 και 2-1 η Αργεντινή)

Μιλάνο: Ελβετία-Ολλανδία 3-2 (με διαιτητή τον Σουηδό Έκλιντ που σφύριξε και στον τελικό)