Αγχωτική πρόκριση για Μιλάνο

Η Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο, για ένα ημίχρονο τα βρήκε «σκούρα» απέναντι στην Πιστόια, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 88-78, να κάνει το 3-2 στη σειρά και να προκριθεί στα ημιτελικά των ιταλικών πλέι οφ.

Η Πιστόια απέδειξε ακόμη μία φορά ότι δεν φοβόταν να κοιτάξει την ομάδα του Λούκα Μπάνκι στα μάτια και έτσι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν μπροστά με 39-40. Όμως μετά την ανάπαυλα, η Μιλάνο βρήκε τις λύσεις να ξεπεράσει την πίεση των φιλοξενούμενων και έφτασε στη νίκη με 88-78, εξασφαλίζοντας την πρόκρισή της στα ημιτελικά.

Ο Ντάνιελ Χάκετ είχε 20 πόντους, ο Κιθ Λάνγκφορντ πρόσθεσε 16, ενώ 14 είχε ο Σαμάρντο Σάμιουελς, 13 ο Μπρούνο Τσερέλα και 12 ο Ντέιβιντ Μος για τους γηπεδούχους, οι οποίοι αγωνίστηκαν δίχως τον τιμωρημένο Αλεσάντρο Τζεντίλε. Ο Κάιλ Γκίμπσον με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των ηττημένων, ενώ ο 39χρονος Τζιάκομο Γκαλάντα στο τελευταίο παιχνίδι της καριέρας του είχε 2 πόντους.