Με ανατροπή η Μιλάνο το 1-0!

H Μιλάνο παρότι τα βρήκε σκούρα απέναντι στην σκληροτράχηλη Σάσαρι κατάφερε να φτάσει στη νίκη με και να κάνει το 1-0 στην ημιτελική φάση των ιταλικών πλέι οφ, έπειτα από αντεπίθεση διαρκείας στην τελευταία περίοδο!

Η Σάσαρι μπήκε καλύτερα στο παρκέ και κατάφερε να αιφνιδιάσει την ομάδα του Λούκα Μπάνκι, κλείνοντας την πρώτη περίοδο, έχοντας προβάδισμα με 20-24. Ο ρυθμός τους ματς ανέβηκε ακόμη περισσότερο στην δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν ένα ισχνό προβάδισμα με 50-51 μετά από 20 αγωνιστικά λεπτά. Το ίδιο σκηνικό επικράτησε και στην τρίτη περίοδο, με την Μιλάνο να κάνει την αντεπίθεσή της στο τελευταίο δεκάλεπτο και με ατσαλένια άμυνα να φτάνει στη νίκη με 95-84 και να πανηγυρίζει το 1-0 στη σειρά.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές της Μιλάνο ήταν οι Αλεσάντρο Τζεντίλε και Σαμάρντο Σάμουελς με 23 πόντους ο καθένας, ενώ από την Σάσαρι ξεχώρισαν οι Ντρέικ Ντίνερ με 19 πόντους και Κάλεμπ Γκριν με 17 πόντους.