Ο Αλεκσάντροφ «σκότωσε» την Μπάγερν!

Ο Νεμάνια Αλεκσάντροφ «λύτρωσε» την Ολντενμπουργκ, καθώς έβαλε το καλάθι που χάρισε  τη νίκη στους φιλοξενούμενους με 103-105 κόντρα στην Μπάγερν, μετά από δύο παρατάσεις και μείωσε τη σειρά των ημιτελικών του γερμανικού πρωταθλήματος σε 2-1!

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι στην μεγαλύτερη διάρκειά της, με την Μπάγερν να έχει ένα μικρό προβάδισμα με 65-60 στο 30ο λεπτό, αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έστειλαν το ματς στην παράταση με 83-83! Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και η πρώτη παράταση, με την Μπάγερν να είναι μπροστά με 91-89, αλλά ο Ρίκι Πόλντινγκ είχε άλλη άποψη να ισοφαρίζει σε 91-91 και να στέλνει την αναμέτρηση σε νέα παράταση. Εκεί, η Μπάγερν προηγήθηκε με 103-98, αλλά με ένα σερί 7-0 και το buzzer beater του Νενάμια Αλεκσάντροφ διαμόρφωσε το τελικό 103-105, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ρίκι Πόλντινγκ με 25 πόντους και τον ακολούθησε ο Νεμάνια Αλεκσάντροφ με 18 πόντους. Για την Μπάγερν ξεχώρισαν ο Ντίον τόμπσον με 20 πόντους και ο Μάλκομ Ντιλέινι με 18 πόντους.