Νύχτες χορού στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης

2 Ιουνίου 2014

Το 13ο Φεστιβάλ Χορού Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων μάς δίνει για άλλη μια χρονιά ραντεβού στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη.

Στην Ελλάδα όπου τα φεστιβάλ εγκαινιάζονται μ’ ένα πάταγο και τελειώνουν μ’ ένα  ψίθυρο, το Φεστιβάλ Χορού του Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων ξεχωρίζει για τη μακροβιότητά του. Κι επειδή δεν εύκολο να μακροημερεύσει ένας θεσμός ο οποίος δεν υποστηρίζεται από ανθρώπους φανατικούς με την τέχνη τους, υποθέτουμε ότι οι Έλληνες χορογράφοι –και χορευτές- ανήκουν στην κατηγορία των ανθρώπων που η φύση προίκισε με αντοχή και αισιοδοξία σε πείσμα των αντιξοοτήτων.
Το φετινό φεστιβάλ λοιπόν είναι το 13ο. Θα φιλοξενηθεί, όσον αφορά το αθηναϊκό σκέλος του προγράμματος, στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης και, κατά το θεσσαλονικιό, στα θέατρα Άνετον και Κήπου. Σε αυτό θα συμμετάσχουν 80 χορογράφοι και περισσότερες από 60 χορευτικές ομάδες, οι οποίοι θα μας παρουσιάσουν τις πιο πρόσφατες δουλειές τους, αντιπροσωπευτικές των κυριότερων τάσεων στη σύγχρονη ελληνική χορογραφική δημιουργία. 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΘΗΝΑΣ

9 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή ΙΜΚ
Ομάδα Σύγχρονου Χορού Ίασις: «Το πιο γλυκό ψωμί», παράσταση για παιδιά
Ώρα: 20:00 – διάρκεια: 65’

10 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή ΙΜΚ
ΛΟΥΝΑ ΠΑΡΚ: «Σύλληψη / Κατάληψη» (Capture)
Ώρα: 21:00 – διάρκεια 70’

11 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή ΙΜΚ
Ηχόδραμα: «ρεĩ»
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 60’

12 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή ΙΜΚ
Αθανασία Κανελλοπούλου: «In Lo(e)verland ΙΙ»
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 50’

12 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή ΙΜΚ
YELP danceco.: «Οδηγός επιβίωσης για εχθρικό και εύκρατο περιβάλλον»
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 40’

13 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή ΙΜΚ
Δαγίπολη: «ΠΝΕΙ» (Έχει πνοή)
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 60’

13 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή ΙΜΚ
Χοροθέατρο ΑΚΤΙΝΑ: «Η Φόνισσα...dolce vita»
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 90’

13, 14 & 15 Ιουνίου – Black Box ΙΜΚ
Ελιξ - Εννιάμορφο και ο Τίμος Ζέχας σε συνεργασία με το Present Body, Χώρο έρευνας της κίνησης και της έκφρασης της Χριστίνας Κλεισιούνη: ‘Η λήθη του σώματος»
Ώρα: 21:00 (13 & 15.06) & 22:30 (14.06) – διάρκεια: 60’

14 & 15 Ιουνίου – Black Box ΙΜΚ
Ευγενία Σιγαλού: «Όνειρο One size»
Ώρα: 21:00 (14.06) & 22:30 (15.06) – διάρκεια: 20’

14 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή ΙΜΚ
Trio AA: «Ανωτέρα Βία»
Μίνα Ανανιάδου: «ΜΕΤΑ»
Dancevacuum: «Dance Banoptikon»
Ώρα έναρξης: 22:30 – διάρκεια: 90’

14 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή ΙΜΚ
Indigo Fera: «Eremus»
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 55’

15 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή ΙΜΚ
ΜΥΙΑ: «Όνειρο μέσα σε όνειρο»
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 60’

15 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή ΙΜΚ
Υπέρ Ορίων: «Bolero»
Altius: «I feel you»
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 35’

15-16 Ιουνίου – Γκαράζ ΙΜΚ
Χοροθέατρο aleajactaest: «Delirium»
Ώρα: 22.30 (15.6) & 21:00 (16.6) – διάρκεια: 60’

16 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή ΙΜΚ
Ομάδα 7ο Βήμα: «TARANTΕLLA»
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 50’

16 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή ΙΜΚ
Nimis: «Μία προς έναν»
Aniline Dancetheater: «Βάκχες»
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 75’

17 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή ΙΜΚ
SaLtaTor: «Nature – Orbital» (2 solo)
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 45’

17-18 Ιουνίου – Γκαράζ ΙΜΚ
Footsteps: «BOUND»
Φωτοσκίασις: «του αρχέγονα»
Ώρα: 21:00 (17.06) & 22:30 (18.06) – διάρκεια: 50’

17-18 Ιουνίου – Γκαράζ ΙΜΚ
On/Off Dance etc. & Κατερίνα Φανουράκη: «Βρώσιμες Ιστορίες/Edible Tales»
Ώρα: 22:30 (17.06) & 21:00 (18.06) – διάρκεια: 25’

18 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή ΙΜΚ
Ήρος Άγγελος- ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Κέρκυρας: «ρωμαίος + ...»
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 50’

19 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή ΙΜΚ
Index Animi: «Without a Trace»
Στίγμα: «Ονειροκατασκευές»
Inter Se Onus: «Sine Signum’
Soyuz: «Ο τυφλός»
Ώρα έναρξης: 21:00 – διάρκεια: 65’

20 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή ΙΜΚ
Λυδία Λίθος: «Chair's Tragedy»
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 30’

20 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή ΙΜΚ
Κολεκτίβα Now is now [Ομάδες Creo & Ρέον]: «En ecoute»
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 50’

20 & 22 Ιουνίου – Black box ΙΜΚ
Dance Factory: «metamorphosis II»
Ώρα: 22:30 (20.06) & 21:00 (22.06) – διάρκεια: 50’

21 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή ΙΜΚ
Συν-κίνηση: «tranSEASONS»
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 55’

21 Ιουνίου – Θέατρο της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών Αθήνας
Ομάδα κινητικού αυτοσχεδιασμού - Κι αν πέσω; - Θα ξανασηκωθείς: «Μπουένος Άιρες –Παρίσι – Αθήνα»
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 45’

22 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή ΙΜΚ
Λάθος Κίνηση: «ΜΟΝΟ (όλα όσα χρειάζονται για την επανάσταση)»
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 55’

22 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή ΙΜΚ
Resdance: «Boundaries»
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 40’

27 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή ΙΜΚ
Intravenous: «Frames»
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 60’

27 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή ΙΜΚ
Ditto: «Script»
Carnation: «Indirect speech»
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 40’

28 Ιουνίου –Κεντρική Σκηνή ΙΜΚ
Περιηγητές: «Καραμέλα»
Ώρα: 20:00 – διάρκεια: 55’

29 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή ΙΜΚ
ASOMO4 : «υσΕγώ»
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 80’

Το πρόγραμμα που θα παρουσιαστεί στη Θεσσαλονίκη θα γίνει γνωστό σε επόμενη ημερομηνία.

Info

09 Ιουνίου 2014
ΙΔΡΥΜΑ ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ, Πειραιώς 206 (ύψος Χαμοστέρνας), Ταύρος
Τηλ.: 210-3418550
Έως 29 Ιουνίου. Εισιτήρια προπωλούνται στα ταμεία του Ιδρύματος Κακογιάννης (Πειραιώς 206, Ταύρος) Δευ-Παρ 11:00 - 14:00 και τα απογεύματα μία ώρα πριν την παράσταση. Αγορά με πιστωτική κάρτα: Τηλεφωνικά στο 210 3418579 Δευ-Παρ 11:00 - 14:00 και στην ιστοσελίδα του Ιδρύματος www.mcf.gr. Εισιτήρια προπωλούνται και σε όλα τα καταστήματα PUBLIC Αττικής. Τιμές εισιτηρίων: 8 € κανονικό, 5€ φοιτητικό/ ανέργων και 10€ ημερήσιο.

ΜΟΙΡΑΣΟΥ ΤΟ! :
ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΟΥΣ
ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ